Despre mine

Cine sunt eu?

Unu, Paul, nascut in toamna lu’ 82. Am crescut singur la parinti si am fost atras de mic de suruburi, piulite, sarme, beculete, baterii, s.a.m.d. Am facut scoala, liceul, facultatea ca toata lumea si am ajuns sa fiu eu.

Prin liceu am cunoscut lume din lumea radio (pirat) si am avut si eu un post de radio pirat — a avut multe nume, a emis pe multe frecvente si a fost ascultat, sper eu, de multa lume. Nu am difuzat manele (nu le suport), dar in schimb era sa ratez un an de liceu — clasa a 9-a, trimestrul 2, l-am chiulit aproape integral ca sa fac emisiuni la radio. Prin clasa a 12-a s-a terminat si cu pirateria, am intrat la facultate (calculatoare, beculete si sarme) si, prin o minune, am ajuns angajat la Mix FM, dupa la Realitatea TV, Volksbank…

Pentru viitor aveam planuri marete: un apartament (done), casa pe pamant (done), o masina (done de doua ori — eu si nevasta avem fiecare un Kia), o nevasta (done, salut Diana) si O PISICA (done, salut Saman, bye Mashka :(). In timpul liber dorm, mananc, fumez, ies cu prietenii prin baruri — activitati normale, fara pretentii.

Blog pe Yahoo360 aveam deja, dar devenise plictisitor, asa ca am zis sa imi intru in drepturi: imi place Linux, am internet acasa, ma pricep — cat de greu poate fi sa tii un blog acasa? Asa ca ceea ce cititi este self-hosting, domne’! 20 de ani mai tarziu inca scriu aici, deci probabil ma plictisesc constant.

Profesional

Facultate si dupa aceea Radio. Dupa Mix FM (al carui site l-am customizat din Mambo si a fost un succes nebun) au urmat o serie de alte joburi: Realitatea TV, ca administrator de retea, un procesator de carduri Visa/Mastercard, si dupa aia o gramada de ani prin infrastructura si operatiuni cloud…

Acum sunt Senior Manager de Datacenter Operations, lucrez cu AWS in productie, conduc un Change Advisory Board si coordonez o echipa distribuita in Romania si SUA. 18+ ani de cand fac asta — de la radio pirat pana aici e un drum mai lung decat suna.

Hobby-uri

Hobby-ul principal acum e IT-ul, sub forma de homelab: Proxmox, self-hosting, automatizari, AI local. Nu mai e „calculator cu tastatura si mouse, monitor si CD-ROM” — acum am un mini-cluster Proxmox acasa, un NAS, o gramada de containere care fac de la DNS la AI locala, si o satisfactie ciudata cand toate astea merg fara sa pice la 3 noaptea.

Foto a ramas un hobby ocazional, desi acolo a fost prima dragoste: Canon EOS 350D -> Canon EOS 30D, Canon EOS 7D, 50mm/1.8, Tamron 17-50/2.8 (sta mai tot timpul pe body), Tokina 11-16/2.8. Pentru tele am avut un Canon 70-200/4. Totul a pornit de la un Panasonic Lumix FZ7, cu care imi dadeam aere de fotograf — evident, fotograf in faza de diletatie.

Restul

Fumez, beau ocazional, sunt ironic, nervos si cred ca o sa ajung chelios ca taica-miu. Imi place sa ma plimb cu trenul, imi plac muntele si marea, urasc soferii prost crescuti, babele habotnice si, desigur, institutiile statului.

Concluzie? DECI, Bla!

32 de comentarii la „Despre mine”

  1. hahaha… esti tare frate :)) la partea cu dotarile foto.. cam asa simt si eu fatza de un casio exilim de acu multi ani 😀 in prezent am tot un 350D + 17-85 IS USM care sta pe body 24/24 . 18-55-ul din kit e bun de facut ciorba cu el. na, si mai am un tamron 70-300 (ala soft 😛 ) + canon 50mm f1.8 . Chelios, cu parere de rau constat ca parul se cam duce, nu stiu incotro si nici nu am pe nimeni din neam cu chelie, singura explicatie ar fi ca „parul prost paraseste capul destept” 🙂
    Peace! 😀

  2. 😀
    17-85 IS USM era cat p’aci sa il am si eu dar nu mi-a placut barrel distortion-ul din capatul de wide (oricum putea fi corectat in PS). 50-ul e AUR iar 18-55-ul a plecat la prietena.
    Parul destept pleaca dar avem un avantaj… ne putem spala pe cap numai cu prosopul, fara apa si sampon => preturi de intretinere mai mici 😀
    Peace!

  3. salutare. tare siteu. felicitari. am si eu un 28-200 de la tamron pe acelasi dslr ca si tine. 260 dolari am dat pe el in state la ceva oferta. sincer nu sunt asa de multumit. obiective bune sub 1000$ nu se gasesc asta e concluzia care am tras o dupa ce am trecut prin mai multe obiective (impumutate, bine ca nu le am cumparat) singurul care a fost excelent si am ramas surprins era un 28-80 mi se pare de la canon de pe un slr pe film mai vechi. eos 650 mi se pare. oricum neesential. am inceput vanatoarea de obiective mai vechi de la canon oricum 😉 ca n-am de gand sa dau 1500$ pe un obiectiv. cel putin nu acum.

  4. @und3ad 10x 😀
    @armando: eu nu am parasolar la el 🙁 dar pentru cati bani am dat pe el… E SUPERB 😀 + ca l-am luat cu un EOX IX care m-a dat pe spate 😀 poate 2.5 cadre pe secunda…

  5. Armando, sunt si obiective bune sub 1k usd. bune ma refer optic, ca n-or fi ultrasonice sau nu au stabilizator de imagine asta e alta mancare de peste.Acu vezi tu, e o vorba romaneasca care zice cam asa: „si cu aia-n cur si cu sulfetu-n rai” :)) nu vei gasi niciodata un obiectiv cu zoom care sa-ti ofere calitatea optica a unuia fix. de la 28 la 200 e cale lunga si pe drumul asta se face rebat la calitate.. Un obiectiv „ieftin” si bun (ieftin pt aia din afara de castiga +1500 euro nu 150 + bonuri de umilinta ale noastre) e 50mm f1,8 de la canon. Pt portrete si poze de interior unde lumina e slaba chestia asta mica din plastic fragil face treaba buna 🙂 Apropo, toti cei care aveti obiective cu zoom de la canon, in special 17-85 -ul , cand nu le folositi in nici un caz nu le strangeti la 17mm respectiv 28 cat are armando si le dati la naftalina. este un cablaj dintr-acela pe film flexibil in interiorul OB. care controleaza diafragma,pleaca de la montura si ajunge taman in capatul obiectivului. Chestia asta gliseaza cand se face zoom si in pozitia stransa se pliaza. dupa multe plieri dintr-astea si daca mai ai ghinionul sa prinzi vreme rece (cum am patit eu) ai toate sansele ca folia aia sa plezneasca si apoi sa te tii 🙂 Err99 la veselie. Musai trimis la Canon pt schimbarea diafragmei. Peace 🙂

  6. Am vazut… cred ca este de la un plugin. O sa se rezolve, stai linistit… cate click-uri sa pierzi?

  7. auzi? ma ILL tu esti unu din vaslui? ca daca da, sa stii ca esti un mare ‘ILL’… daca nu… atunci…mai vorbim

  8. De obicei nu prea stau sa citesc blog-uri , mi se par cam plictisitoare dar , din cate descrieri personale am citit pana acuma.. a ta e cea mai interesanta , plina de umor ironic . Succes in continuare & sa traiesti.. if posible ” bine ” .

  9. daca si eu as vrea „sa vin din urma:(„….ai fi dispus sa-ti bati capul cu cineva care vrea sa invete it?

  10. Salut amice

    Continuă să mergi cu trenul. Eu n-am mai fost de ani de zile. Ce-mi amintesc e că-mi place foarte tare.

  11. Cred ca ai uitat sa iti pui in planul de viitor, pe langa (apartament,) casa, nevasta, copil si pisica, deoarece am observat ca esti un permanent oaspete si ne delectezi cu poze de la sofisticat.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.