Sunt celebru – scoate-ma de aici! este genul de show, reality show, care te indeamna sa dai SMS sa votezi, sa contezi, sa ai si tu ceva de spus, chiar si asa mic, sfrijit, de-ti pun toti ciunga-n par!
Fiecare vot este 0.5EUR iar la cati prosti suntem scoatem Pro TV-ul din foame!
Ruleaza de ceva vreme pe ProTV, nu este cel mai „reality show”, chiar o parte din privitorii accidentali isi fac cruce si se jura ca e filmat intr-un studio, ca aia nu e jungla, ca aia nu-s in Africa si ca ProTV ne minte… Adevarul este undeva la mijloc pentru ca maimutele alea celebre sunt in Africa dar nu intr-o jungla. Ei o ard suspect intr-o padure, ca-n Baneasa dar la un gratar perpetuu. Ce-mi pare retardic – efortul de a realiza emisiunea de pe alt continent. Eu as fi tras cu surle si trambite un show intr-o zona salbatica din Romania – gaseam gandaci si fecale sa-i mozolim pe concurenti, aveam apa murdara, ii mancau tantarii… La naiba! Am fi putut filma la marginea Bucurestiului ca se gaseau 2-3 caini sa-i muste, aduceam cativa politicieni sa le fure chilotii, sa fie totul periculos si sa-i umplem de adrenalina cum dau reclamele.
Imi plac comentariile malitioase la adresa show-ului, ma amuza si mai mult concurentii care-s o adunatura cel putin interesanta si as avea de comentat cate ceva la adresa fiecaruia dintre ei…
„Preferatul” meu este Tristariu, un exemplar perfect de baietel, delicat ca o petala de papadie. Pe asta daca-l lasa taxiul in Rahova nu supravietuieste 15 minute, daca juca in „Singur acasa” imaginati-va ce vomitau tabloidele vreo 3 zile! El nu se simte respectat… In top este si Jugaru’ care-mi pare cel mai expirat om care vrea sa se dea cu umor, de la inceputul timpului, pana acum si dupa ce-om fi citit aceste cuvinte dureroase. Un maimutoi care a fost promovat pentru deliciul nostru, al celor care trimitem SMS pe la show-uri…
Restul… maimute captive-n in jungla.
Am vazut ca „Sunt celebru – scoate-ma de aici!” este controversat si prin alte tari unde s-au dat cu celebritatile-n jungla – asteptarile privitorilor sunt ca jungla sa fie pe bune, sa vina felinele mari, sa vina toti serpii, tarantulele sa-i manance. Sa nu doarma linistiti… La fel vor si Romanii! Vor sa vada sange, ca doar se difuzeaza dupa 1 ora de stiri. Daca as da o nota show-ului ar fi oricum mai mare decat una acordata altor reality show-uri romanesti (vezi productiile antenelor si carbo-tv) care demonstreaza ca televizuinele nu mai au idei. Linistea sufleteasca vine atunci cand citim stiri ca show-ul a inceput sa scada in rating, e ca la filmele in care trailer-ul aduna toate fazele misto ale filmului, te duci la cinematograf, il vezi iar dupa aceea injuri 2 saptamani ca ti-ai pierdut timpul.
Concluzia? „Genul programului – divertisment”