Cu Orhidee si Mashka – 4 sfaturi pentru ingrijirea Orhideelor

In casa pisiceasca a lu’ Mashka si-au facut incet incet aparitia niste orhidee. Mai intai una primita cadou, ulterior altele de prin supermarket… Cred ca sunt singurele flori care sunt indeajuns de neinteresante pentru mata si suficient de frumoase sa devina subiectul grijii noastre, pe langa mata. E nevoie de…

Cateva sfaturi, observate de mine, un amarat calculatorist care are 5 orhidee in casa si o mata grasa:

  1. Dupa ce le cumparati – se uda o data pe saptamana, niciodata pe sus, pe frunze. Se uda mai des, de 2 ori, cand e cald si se deshidrateaza mai repede.
  2. NEVER nu le lasati in soare direct – de cand vine vara le face cac… terci.
  3. Cand le-au cazut toate florile si intra in perioada vegetativa trebuie schimbat ghiveciul (paharul ala alb in care le cumparati) si substratul.
  4. Nu aveti incredere in pisica, nu ii lasati acces direct la flori – poate acum nu o intereseaza dar poate intr-o zi o gaseste dragostea 😀

Pentru punctul 2 – pe frunzele orhideei au aparut niste pete albe, s-a decolorat una sau mai multe frunze. In timp le paleste soarele pe toate iar rezultatul va fi evident, inca o fuga la magazin sa mentii numarul de orhidee constant. Greseala care am facut-o noi – am crezut ca e vorba de prea multa sau prea putina apa, cu toate ca noi scufundam ghiveciul in apa si il lasam 10-15 minute sa traga substratul apa. O

3 cred ca e cel mai important punct – 3 orhidee din casa nu au mai vrut sa faca flori, am cautat internetul in lung si in lat – am taiat tijele de la al 3-lea nod, am pus ingrasamant in apa, le-am lasat la temperaturi mai mici – am facut cam tot ce a zis internetul. Intr-o zi am hotarat sa luam substrat de orhidee si sa le schimbam ghiveci + substrat. Am scos orhideea din „ghiveciul” original, am curatat radacinile de substratul vechi sub chiuveta, le-am repozitionat in noul ghiveci si am pus substratul nou. O saptamana dupa schimbarea de „pamant” nu le-am mai udat. Pana la prima apa de-au primit-o am observat ca s-au ridicat frunzele, parca si-au revenit. Dupa a 2-a saptamana au aparut primele semne de „fuck yeah ce-mi place la asta acasa”. Au inceput sa dezvolte muguri floriferi, au dezvoltat radacini, frunze noi, ce mai… tot tacamul. Toate 3 orhideele mai au putin si se deschid bobocii…

Ramanem la 3 – pentru toate orhideele care le-am schimbat „pamantul” am gasit la baza tijei (corpului din care ies frunzele) cate un burete. Unii buretei mai mari, altii mai mici. Acolo cred ca era imbibat nutrimentul care le tine in viata cat stau prin magazine pe rafturi… Le-am scos mizeria aia… in natura nu stau cu burete :D. Dupa replantare la cele care nu mai aveau tijele florifere (le-au pierdut cand le-am taiat – ca asa zicea pe net) nu am mai pus bat de sustinere. Batul a fost pus ulterior dar nu l-am infipt in mijloc ci intre substrat si peretele ghiveciului – asa nu am rupt sau ranit orhideea – ideea aparand dupa ce am observat cum vin orhideele din comert.

Sarim la un „last minute” punct 5 – o orhidee costa in supermarket ~20 RON. In florariile de specialitate le gasiti la 50-80 RON. In opinia mea cele din florarie nu au tranzistori mai buni sau condensatori Panasonic… adica nu merita suprapretul. Mai bine iei 3 de Auchan decat 1 de „florarie de specialitate”.

Un ultim sfat (sa-i zicem 6) – nu taiati radacinile aeriene, alea urate si albicioase… si 7… Dr. Soil e pamantul ala bun 😀

Poze cu restul in viitorul apropiat 😀

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.