Am inceput „proiectul casa”, urmeaza sa se finalizeze undeva in vara lui 2018. Resurse din proiect: dezvoltator, arhitect, constructor si noi pe post de client. Dezvoltatorul ii subcontracteaza pe cei doi si noi vorbim doar cu el.
De la postul anterior cu casa s-au intamplat multe, am trecut prin multe stari, mai multe de nervi decat de incantare si bucurie. Am semnat un ante-pre-contract si pana astazi am avut discutii cu arhitecta. Pana la arhitecta s-a ales lotul si am verificat cartile funciare… Astazi am terminat discutiile cu arhitecta – toti peretii sunt la locul lor, avem ferestrele, acoperisul, terasa, usile, tot – am „batut palma” printr-un email. 5k well spent!
Simt ca s-a relaxat sfincterul si ca de acum totul o sa fie ca pe roze dar in acelasi timp nu am incredere in ce simt. Viata e plina de surprize! Pare sa fie ca atunci cand te duci la sef sa te mustruluiasca dar simti ca pune vaselina si te bucuri, da’ fix cand zici in sinea ta ca nu e asa de rau iti arunca un pumn de nisip acolo… si de atunci incepe sa doara si sa usture 🙂
Pana acum nu a semanat deloc cu pre-apartamentul. Cand cumperi un apartament e ca la imprimanta – WISWIG! Vezi releve-ul si gata, ai batut palma, ai dat banu, mai stai un pic si te muti. Visez doar cote, inaltimi de pervaz, usi care se deschid pe stanga, usi care se deschid pe dreapta, ferestre, scari, debarale sub scari, masini de spalat… iar niste cote. Am ruleta la indemana, sta undeva langa telefon, si cand vad o cota trag ruleta si masor, ca sa vizualizez! Cote, rulete, hp, releve, cote, rulete, bugete!
Urmeaza constructorul! Parchete, cote, bugete… tevi, circuite, betoane si poroterm. Cuvantul cheie ramane tot „cote„.