Ma tot uitam la jucariile foto de le-am strans de-a lungul timpului in aproape 8 ani. Ce-i drept nu am inceput puternic din primul an dar cheltuielile se aduna incet si sigur. Mai sunt si cele care le-am vandut ca sa imi fac upgrade, pe acelea consider ca le-am trecut pe zero si nu mai le iau in calcul.
Timpul, din pacate, nu mi-a mai permis sa ies la mitinguri sau pur si simplu la poze. Am facut poze de revelion (misto sentiment sa tin iar camera in mana), am mai tras-o pe Mashka in poze si cam atat. Liniste pe frontul foto. Se vede si in calculator, directorul „My Photos” are doar cateva date in 2014, aproape nimic in 2015. Sa-mi fie rusine, da’ doar 5 minute ca avem treaba! Am facut backup la ce am, ca-s destule amintiri acolo…
Un inventar la raftul foto:
Sistem Canon EF: Canon EOS 7D + Canon 50mm/f1.8, Tokina 11-16mm/f2.8, Tamron 17-50mm/f2.8, Canon 70-200mm/f4 IS USM
Sistem Canon EF-M (da, mirrorless-ul ala ratat de la Canon): Canon EOS M + Canon EF-M 18-55mm
Tamron Adaptall: 2 x Adaptor Adaptall-EF + Adaptall-FD, Tamron Adaptall 55b SP 500mm/f8, Tamron Adaptall2 135mm/f2.5, Tamron Adaptall 28mm/f2.5, Tamron Adaptall 17mm/f3.5
Canon FD: Camera Canon A1, Canon FD 50mm/f1.8, Canon FD 50mm/f1.4, Canon FD 35-70mm
Nu cred ca din inventarul canonisitilor amatori, incepatori are cum sa lipseasca 50-ul cu 1.8, ala e un fel de „primul fix, de aici sunt deja fotograf”. Am avut mult timp dorinta de a cheltui niste bani pe un Canon 50/1.4 dar din fericire m-am potolit. De asemenea am mai vrut sa-l imperechez pe EOS-M cu un 22mm (cel mic, pankake) dar iarasi m-am potolit… aproape 3k EUR cheltuiti nu-s de colo, gata :)). De la nevoia de „mai bun, mai mare, mai performant” acum caut ceva „mai mic, bun, performant”. Apreciez calitatea livrata de micul EOS-M, este din cate am vazut echivalentul lui Canon EOS 650D (senzor si procesor foto, doar ca e mai mic). Calitativ nivelul de zgomot la iso mare este mai bun decat cel al Canon EOS 7D-ului cu care ma mandresc, deci pentru vacante este de-a dreptul incantator si de vis.
Acum stau in balanta daca sa vand (aproape tot) si sa-mi vad de ale mele sau sa mai cochetez o vreme cu „foto”… Pierderile sunt cam de 30% din calculele facute, deci cel mai probabil daca reusesc sa vand tot voi recupera cam 2K Eur. In cazul unei reveniri nu stiu daca as mai merge pe Canon… sau poate ca…