Cat de idioti sunt ai’ de sus? (despre Metrou Drumul Taberei)

metrou si spiridusiDe la 1 la 10 astia rup orice norma, nu se incadreaza pe nicaieri ca-s mult peste ce-i considerat normal in termeni de prostie.

Stim ca in Bucuresti cu chiu cu vai se face o magistrala de metrou in Drumul Taberei. Hai sa zicem ca o vor termina undeva in deceniul asta, cu 10 depasiri de termen si cu toate problemele care pot aparea ca nu suntem germani cand vine vorba de plan si executie, vom fi cheltuit de 3 ori valoarea initiala a proiectului… de fapt chestii considerate normale la noi aici, in zona Mioritico-Pontico-Carpatina.

Au terminat tunelul, mai este de sapat doar Eroilor – Academie, mai sunt caile de acces in statii si parca vreo doua statii de terminat. In mare s-ar putea incepe operatiunea de restrangere a santierelor – ca atunci cand iei antibiotice si vezi ca buba se micsoreaza – sa redea cartierului „gloria” de alta data. Pe langa infrastructura mai trebuie sa bage in tunele niscaiva metrouri ca doar nu ne-om plimba cu bicicleta prin ce-au facut pana acum.

Avem fabrica si putem sa ne facem singuri metrourile la Arad (Astra Vagoane Calatori) dar hai sa facem licitatie. La licitatie vin evident chinezii, spaniolii (care ne-au mai vandut niste metrouri acum un an parca) si romanii de la Arad. Din ce informatii avem pana acum romanii de la Arad au pierdut licitatia, cu un pret mai bun decat castigatorul (CAF din Spania). Cand conteaza 60% pretul ar fi fost cel mai ieftin sa luam metrouri de la Arad, sa le bagam in tunelele de la Bucuresti. Probabil ca ne vom plimba cu M5 in 2016, dar cu 3 ani intarziere m-as mira sa nu mai intarzie inca 2-3 ani pana in 2019 si sa rotunjeasca la 2020?

Nu inteleg de ce ne place sa scoatem banii din tara? DE CE? S-ar fi creat locuri de munca pentru ROMANI pe termen lung – fabricarea si mentenanta acelor trenuri de metrou – aditional materia prima putea fi luata din tara, etc etc… Niste idioti, asta daca nu e impus de undeva ca trebuia sa castige Spania, dar orisicat, idiotii nu vad interesul tarii. Avem cea mai proasta infrastructura feroviara, avem cele mai mari preturi la acest tip de transport si sunt convins ca putem sa le facem mai bine, inhouse, dar nu… hai sa fim eficienti, sa ne odihnim in timp ce fabricile din Spania duduie.

Povestea se repeta si in alte fronturi de lupta, hai sa fim realisti, adevaratele razboaie in secolul acesta nu se dau pe campul de lupta ci in economii. Cum nu mai avem nici o putere proprie de productie iar bancile toate sunt vandute strainilor devenim (ah pardon, suntem deja) importatori de bunuri, o tara de consum. Asta-i globalizarea!

Revenind la ai de sus care au pus ban pe ban in ultimii 26 de ani, ei au fost forta motrica pentru starea in care se afla acum tara. Sper sa tragem linie si sa fie trasi la raspundere, deja rotile par sa fie in miscare.

2 comentarii la „Cat de idioti sunt ai’ de sus? (despre Metrou Drumul Taberei)”

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.