Loteria bonurilor

trifoi cu 4 foiTu cititorule ai pastrat cateva bonuri cu speranta ca poate cine stie, castigi un purcoi de bani?

Intreb pentru ca eu am pastrat cateva bonuri de cand s-a anuntat modelul bonului castigator. Stiu ca sansele sunt foarte mici dar daca castig… imi cumpar un pachet de tigari sau pacalesc foamea intr-una din zile. Norocul nu a batut de multe ori la usa mea, nu am castigat decat un fier de calcat dupa revolutie sau na… echivalentul in bani al acelui fier de calcat marca Tefal, verde cu alb pe care l-a folosit maica-mea ani buni de zile. Imi si amintesc ca am rupt 3 lozuri in plic, al 3-lea a fost castigator… De atunci am mai jucat la 6 din 49 de 2 ori cu colegii (prin 2007) si cam atat. Banii i-am castigat muncind…

Sincer nu ma asteptam sa se stranga aproximativ 10 mii de bonuri, milionul ala de lei pare prea mic pentru a recompensa toti oamenii care au cerut bon fiscal. Marea recompensa ar trebui sa o primeasca economia Romaniei, ca doar putin cu putin se face mult. E ceva pozitiv… iar sansele de castig sunt mai mari decat la 6 din 49. Totul e sa fi corect si sa-ti pastrezi bonurile intr-o cutie. Cutie pe care o poti sfinti ca doar banii merg mana in mana cu aghiazma. Poti chiar sa iti faci o piramida energetica sub care sa iti tii bonurile… si un pic de vudu’ pentru restul posesorilor de bonuri, un fel de antisfintire pentru dusmani, antisfintire la cutie sau individual la bon!

Bacsis, taxe, impozite, bonuri, loterii… o sa se stranga ceva, poate in cativa ani punem pe picioare serviciile sociale, sanatatea, invatamantul. Poate invatam ca o populatie sanatoasa… :))) dar ma apuca rasul ca astia nu dau 2 bani decat pe burtile lor, pe arterele lor pline de colesterol, pe portofelul lor alimentat de peste 25 de ani din spagi, furt, coruptie!

Ca sa aveti noroc, frecati bonurile de trifoiul din poza…

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.