Dupa 2 luni de Smart TV am cum sa trag niste concluzii, in aroganta mea.
Smart TV inseamna mult dar la inceput de drum tehnologia este ca niste picioroange pe care incerci sa le folosesti dintr-un scaun cu rotile:
– vreau sa pot monta share-uri SMB/Cifs si sa vad filme fara DLNA – ar trebui sa fie posibil ca doar in spatele majoritatii Smart TV-urilor stau linuxuri.
– majoritatea serviciilor „misto” nu au ajuns inca in Romania. (netflix/hulu)
– experienta de a inlocui calculatorul cu smart-tv-ul pentru facebook si browsing este foarte… neplacuta (chiar daca ai tastatura externa)
– vreau sa pot instala un webcam fara sa fiu blocat in ce vinde producatorul (skype reasons)
– vreau ca in 2 ani sa primesc software in continuare, sa nu se gandeasca ei ca peste 2 ani pun alt sistem de operare… (si de acolo backwards compatibility no more)
– 2 core-uri de procesor cum se lauda H6400 de la Samsung pare insuficient.
– putin spatiu de aplicatii – in telefoane deja 8GB ROM e putin, la TV-uri 2GB maxim
De ce nu prefer un share simplu fata de DLNA? Pentru ca dupa ce adaug un film trebuie sa rescanez tot discul unde-s filmele si asta dureaza (miniDLNA pe un Asus RT N56U in care am conectat un HDD USB de 1TB). Partea buna este ca m-am obisnuit cu asteptatul, ca am eliminat un calculator de pe care puneam filme si ca am scapat si de STB-ul celor de la RDS (am pus card ci+). Am folosit de 3 ori browser-ul, am dat drumu de 4 ori la youtube ca sa pun o muzica… si am deschis o singura data Facebook-ul :)) Pana acum nu cred ca Smart TV-ul mi-a facut viata mai usoara, ca televizorul conectat la internet poate sa te scuteasca de drumul pana la ghiozdan unde ai tableta sau telefonul. Este doar un drum pe care s-a pornit si acum se fac primii pasi. Din pacate televizoarele non-smart devin din ce in ce mai rare si mai slabe ca performanta a imaginii / LCD-ului decat cele smart cu 3D.
Smart TV este o poveste frumoasa, SMART inseamna mai mult un televizor conectat la internet, televizor care nu face mare lucru in plus, fata de cele NON Smart. Mai mult decat atat, din cauza implementarilor zgarcite ca resurse (CPU & RAM) schimbatul canalelor are un mic lag, acceptabil iar plimbatul prin EPG raspunde la fel de greoi. Sa poti vedea clipuri de pe Youtube sau sa-ti conectezi ecranul telefonului mobil la televizor sunt chestii fine… sa pui pauza filmului e genial, sa inregistrezi filmul ca sa-l vezi mai tarziu e si mai misto!
Ce mai… tehnologia asta… ceva de vis 🙂
2 zile mi-au fost suficiente sa ma joc cu un „smart” TV Samsung si am renuntat la el. Aplicatii proprietare, lag si mai nou reclame. Mi-am comandat un Tronsmart MK908II RK3188T Cortex-A9 Quad Core 1.4GHz, 2GB DDR3 + 8G NAND Flash, Quad Core Mali-400 GPU. Am imperecheat jucaria cu o telecomanda Mele F10 giroscopica si cu tastatura QWERTY pe spate si l-am legat la un „stupid” TV Venga de 700 lei si 81cm diagonala (Selgros, Auchan, etc), ieftin dar cu display LED de calitate si am super smart TV cu Android, root-at si cu Adblock bineinteles. Imi bag ce aplicatii vreau, accesez ce share vreau, telecomanda giroscopica e decenta. Am zis Android deci e suficient. Totul la un cost mult mai mic decat orice „SMART” dar mult mai SMART.
„SMART TV” la fel ca si „3D TV” sunt niste tehnologii prea noi si imature pentru a da banii pe ele. Tineti minte ce-a patit HD DVD? Cam asta o sa se intample cu multe deviatii „smart” sau „3D”. Bani irositi. Pe cand un Android Quad Core 1.4GHz cu 2GB RAM il poti folosi ani de zile.
Exacta-mente!
De doua zile folosesc HBO GO pe el… e o placere 🙂
Eu astept momentul cand se vor destepta cu adevarat televizoarele smart! Nu cred ca mai e mult pana atunci, 1-2 generatii maxim…