Monopoly si zaruri digitale

Sambata ne-am adunat la mine cu scopul: monopoly, sanwitch-uri si un pahar de bere/vin. Acestea fiind spuse, ne-am pus la joc, am aranjat pionii, am impartit banii, ne-am asezat la joc dar sa nu ne vina sa credem, aveam un singur zar fizic. Optiunile erau limitate: – inca un zar il facem din paine – … Citește mai mult

Cooking Party @ iLL’s Crib

ills-crib-cooking-party-22

Chestia asta imi doresc sa o fac cam de atunci de cand cochetam cu gandul ca voi sta la casa mea…

Ideea nu este una originala, ci am avut parte mai demult de un „Cooking Party” dar nu a mers tot conform planului pentru ca in ciuda celor discutate la bere cu el (grup restrans, mancare buna, good times) a invitat toate cunostiintele lui ca „free food” si am ajuns sa mancam spaghete, multi oameni, not so good times.

Asadar: ieri (adica sambata) in loc sa mergem la Deko (pentru nu stiu ce motiv s-au dat toate rezervarile, mesele, berile) am zis sa facem Cooking Party, adica sa ne gatim ceva bun, sa bem ceva bun si sa vedem un film bun, asa intre prieteni. All went as planned, am gatit, am baut, am vizionat.

Citește mai mult

iLL’s Crib si instalatorii

teava-crapata

Azi am stabilit ca intre orele 10 si 10:30 vin sa repare (evident contra cost) legatura picuranda de la calorifer. Am pus ceasul sa sune fix la 9:30 ca sa nu ma prinda adormit. M-am trezit, am baut cafeaua si intr-un final (evident trecut generos de 10:30) a venit unul din ei, a constatat si a plecat la o lucrare + cumparaturi de piese. „Venim pe la 1 – 1:30!”

Ghici la cat au venit? 18:30… Nu avea sens sa cer explicatii, eram fericit ca au venit si scap de stresul care nu ma mai lasa sa dorm noaptea – picatura chinezeasca de pe returul caloriferului. Acum aveam nevoie sa oprim apa si sa golim instalatia.

La etajul 5 sta renumitu Nea’ Popica – Domnu’ Popescu. El are cheile asa ca … sun 1 data, de 2 ori, de 3 ori… nimic. Intr-un final raspunde (cred) nepotul care isi facea baie. Domnu’ Popescu nu este, e plecat (cel mai probabil sa traga la masea), asa ca il sun pe presedintele blocului, nea’ Razvan, dar asta nu stie absolut nimic, nu stie cine are cheie, nu stie cine ar trebui sa aiba cheie… el este doar presedinte. Trecem peste asta ca mi-a zis ca are cineva de la 3 cheia (dar parca mai devreme cu jumatate de minut nu stia nimic, ridica inocent din umeri). I got the key.

Citește mai mult