Curcubeu 11 iunie 2009

Fugi repede acasa ca vine furtuna. In Drumul Taberei s-a zgarcit cu picaturile de apa dar am avut parte de un curcubeu dublu. Am pus filtrul de polarizare ca la curcubeul din februarie si … nu mi-a mai iesit. Panorama este facuta cu Hugin.

Ceva misto si la Petreanu!

24 de comentarii la „Curcubeu 11 iunie 2009”

  1. Bush este in ultimul apartament de sus, din dreapta. Ai zis ca ai vazut curcubeul ca sa nu comentezi 100% offtopic? :))

  2. Nope! L-am vazut in pozele tale! 😛
    Am comentat ca sa-ti cresc numarul de comentarii ! 😀

  3. ÅŸtiu, frate, dar de două zile sunt fixat în birou – ÅŸi pozatul ăsta a venit pe nepusă masă
    sâmbătă dimineaţă merg la f64

  4. 🙂
    eu tot de la ei mi-am luat o pompita giottos (ceva care seamana cu o racheta) si mi-au recomandat modelul mare ca are debit mai mare de aer 😀

  5. o să încerc să Å£in minte asta… dacă îmi mai rămîne ceva cuplaj neuronal până sâmbătă
    dacă nu, merg pe mâna ta – le cer să’mi recomande
    un prieten ÅŸi’a luat pompiţă de la farmacie… you know, for ladies! a avut mare noroc – înainte de a da cu pompiÅ£a înspre aparat a apăsat în gol. s’a – pfuai! – umplut de un nor de talc.

  6. Nr 4 e Vampire’s land, wow! Eu n-am mai prins curcubeul, până m-am frăsuit prin casă, rămăsese doar un spârc de curcubeu 🙂
    Cum cureţi senzorul cu pompiţa? Trebuie să fie deschisă cortina? Cum faci asta?

  7. @someone: Ai functia sensor cleaning care iti tine oglinda si cortina ridicate si suflii cu pompita… Am vazut ca ai 400D, exista in meniu „Sensor Cleaning” – atentie trebuie sa ai bateria full ca sa nu ai surprize sa se inchida in timp ce il cureti, riscand altfel sa lovesti oglinda (and that’s a big no-no)

  8. Din titan s-a vazut grozav, doar ca nu aveam super wide, si nu m-am gandit sa incerc o panorama cu softul magic.

    @Ada: Probabil era intins din titan pana la casa lui Paul, si atat :))))

  9. jamo, 17mm (x crop) era indeajuns de wide (imho se preta destul de bine), din ce am postat doar 2 foto sunt cu Tokina 11-16

  10. L-am văzut ÅŸi eu, dar din păcate eram pe drum ÅŸi nu m-am putut opri decât puÅ£in, să fac o singură poză (în care, de altfel, nu se vede prea bine cât de miÅŸto era cerul). Am văzut ÅŸi curcubeul da filtrul de polarizare e cam scump. 🙂

    Oricum, felicitări pentru poze. Mi-e cam dor de priveliÅŸtea de la etajul 7, din fostul apartament în care am stat. Nu mi-e dor însă de căldură. 😛

  11. Deci am incercat in 17 mm, si nu prindeam curcubeul de unde incepe pana unde se termina 🙂 imi lipseau cam 3-4 mm zic eu.

    Asa am prins franturi de curcubeu… insa nu am mai apucat sa le scot ca am zbughit-o la tenis.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.