Cardurile CNAS, copilul nedorit al sistemului de sanatate.

salvaeaza-ti-baniiHaos mare cu cardurile de sanatate.

Dupa parerea mea, o investitie care nu face decat sa complice sistemul in care romanii au parte de servicii medicale. O investitie inutila pentru sistem si populatie dar benefica pentru cei care au semnat actele. Banuiala este ca banii au fost platiti din buget si nu este vorba de sume mici ca doar e proiect al bugetarilor, din banii contribuabililor si cineva, undeva, a trebuit sa-si puna parchet nou, daca nu chiar niste termopane.

Cu parchet sau termopane (a se citi spaga) nu s-au ales 1-2 oameni ci mai multi, lantul spagii in natura este unul complicat pe care o minte mai agera poate sa-l dibuiasca. Eu sunt curios care au fost costurile pentru acest sistem „de secolul 21” care poate sa ne spuna in fata medicului daca suntem asigurati sau nu. Pe site-ul CNAS avem asa:

Odata  activat, cardul de sanatate va fi prezentat ori de cate ori asiguratul apeleaza  la furnizorii aflati in contract cu casa de asigurari de sanatate pentru servicii medicale sau farmaceutice. Furnizorul va introduce cardul in cititor, iar asiguratul va tasta codul pin. Instant, aplicatia cardului va afisa un mesaj in care va informa furnizorul daca posesorul cardului este asigurat sau nu.

Serios? Asta poti sa o faci si fara card, cititoare, oameni bulversati, servere, software, bani multi cheltuiti. Fiecare cetatean are (gratuit) ceva unic, care poate sa certifice identitatea lui. Se numeste CNP si intamplator fiecare avem la noi un ceva pe care e poza cu noi si CNP-ul – carte de identitate. Fiecare CNP poate coexista intr-o baza de date alaturi de informatia de tip boolean „Este asigurat”! De ce sa fie simplu cand poate sa fie scump si complicat? [adaugat mai tarziu] Si ghici ce? Exista deja pe site-ul CNAS o baza de date cu d’astea… CNP-uri. Cat de util e cardul, cat de multa lumina aduce in intunecata lume a asiguratilor medicali. [/adaugat mai tarziu]

Tot pe pagina de unde-i citatul de mai sus apar partile contractante: CNAS, HP Romania SRL si SC Novensys Corporation SRL in baza procedurii de achizitie publica derulata de Compania Nationala „IMPRIMERIA NATIONALA” S.A. numarul 129713/03.09.2011. Valoarea contractului este de doar 108668640 RON (cu tot cu TVA), asta vine cam 25.271.776 EURO. Toata sandramaua trebuia implementata pana in decembrie 2012. Din decembrie 2012 pana acum au trecut luni bune in care se putea petici si optimiza aceasta solutie informatica de implementare a cardului national de asigurari sociale de sanatate. Nu a fost sa fie! S-a facut ROMANESTE, cu dragoste!

O informatie interesanta: Integratorul IT&C Novensys este in insolventa. Oare cum poate o companie care in 2013 intrase in top 10 integratori de solutii IT&C iar in 2012 avea o cifra de afaceri de 205 milioane sa intre in insolventa la doar peste un an? 2013 suntem in top, 2014 bate falimentul la usa.

Orice sistem informatic are in spate o echipa de suport. Orice sistem informatic foarte vizibil catre populatie (ca acest copil nedorit) este mai critic decat core banking-ul unei banci care totusi lucreaza cu banii nostri. CNAS are acum cea mai tare echipa de IT sau prin contract s-a externalizat? Cred ca s-a externalizat… ca-i proiect de bugetari cu bani de la contribuabili!

ps. poza e de pe blogul lui Arhi, de la un post care m-a amuzat teribil.

Un comentariu la „Cardurile CNAS, copilul nedorit al sistemului de sanatate.”

  1. Hahaha, pai stii cine a lucrat la acele contracte? 😉
    La lipsuri pot sa mai adaug:
    – numarul gratuit nu functioneaza (nu raspunde nimeni)
    – mai nou cardurile ajung blocate
    – suport contribuabili online e zero

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.