In IT… exista sandbox-uri. Sandbox-urile sunt niste medii in care poti sa iti faci de cap, sa stergi, sa virusezi, sa testezi diverse scenarii. Sandbox-urile nu conteaza pentru business-ul final, nu sunt vizibile clientului. Am impresia ca Romania este un sandbox pentru toti idiotii care conduc tara asta din ’89. Fac experimente si iau decizii de parca nu afecteaza pe nimeni…
Nu avem nici o salvare, vor mai trece inca o data pe atatia ani in care vom fi sodomizati cu zambetul pe buze de penali ca Dragnea, valjeani ca Tudose si bunicute ca Iliescu. Sa ii punem pe lista si pe restul?
Cam tot ce-am avut s-a dus pe apa sambetei, s-a furat, s-a deteriorat sau a expirat. Banii au fost „cheltuiti”, bugetele au fost „bugetate” iar roboarele, euriboarele, catastrobarele si capibarele tot poporul le plateste. Nu pot ei sa fure cat putem noi sa platim prin impozite, rate si…
E un moment bun pentru o schimbare radicala? Intotdeauna!
OUG13 este un exemplu ca Romaniei ii pasa dar vine si reversul medaliei, ca in tenis. Intr-un mod miselesc au dat OUG14, prin proceduri au intarziat executarea unor decizii si a iesit tot cam ce au vrut ei. Si-au aranjat „afacerile”. Daca DNA-ul nu cade, sa-l ocolim zic!
Emisiunea Romania Te Iubesc, chiar cu un titlu atat de sarcastic scoate la iveala lucruri de care fie am uitat, fie ne doare in cot. Acum se discuta de Dunare… m-am enervat la fiecare episod. Jurnalism de investigatie se face (rise project, RO i heart you, Romania furata, etc) dar a 7-a putere in stat nu misca rotile celorlalte „puteri” ca despre ele e vorba. Se accepta tacit situatia si mergem mai departe cu ochii’n cacatul in care suntem de atata amar de vreme. Tara e poluata, tara e saraca, tara e corupta, lenesa. La fiecare piedica ne ridicam, injuram printre dinti, scuturam hainele si mai ne aplecam o data!
Romania are potential sa treaca din Sandbox, in teste si din teste in productie. Trebuie doar sa facem cateva bugfix-uri.