Pamant de gradina dupa santier: ce trebuie sa stii inainte sa platesti

Continua lista promisa acum cateva zile aici. Astazi va povestesc despre treaba cu pamantu’.

Asta nu-i chiar o pacaleala dar depinde cum privesti lucrurile. La sfarsitul santierului se face curatenie, trebuie sa cureti pamantul de 1 an de santier in care s-a facut beton, s-a amestecat nisip, s-a aruncat te miri ce moloz… treburile astea sunt serioase, la fel ca atunci cand calci pe lego!

Pamant negru, da?

Cand s-a dat stop pe santier si s-a facut curatenie a mai intrat un excavator care a raschetat o buna parte din pamantul de suprafata. Un lut nasol in care chiar si buruienile strambau din nas… plin de pietris si de alte resturi… a disparut. Pam! Avem nevoie sa umplem la loc acel gol. Procedura era sa vorbim cu topometrist, sa vina sa dea panta si dupa ce da omu cu cote poate sa vina si pamantul. Am facut ca la carte, vorbit cu topometristul, luat cote, scris cote, a masurat cu scula te topometrie… super! Urmau sa vina camioanele cu pamant. S-ar zice ca e pamant de padure, e excelent, intra cam 2 camioane mari, sau 4 mici. Un camion mare era suma x, 2 camioane mici erau x+y, unde y era suma de camion mic care face 2 drumuri deci pamantul pe care il aduc alea mici este evident mai scump.

Ok, vrem 2 camioane de pamant, ca trebuie, dar sa il nivelati da? Nivelatul costa si el, pentru ca niste oameni muncesc acolo. Avem pamant + ce-a facut topometristul + oameni care sa imprastie pamantul dupa cote… Super, sa trecem la treaba!

La final nu s-a tinut cont de cotele puse de topometrist, pamantul era bolovani dar era intins pe suprafata gradinii. Cotele? Cotele au ramas pana astazi marcate pe gard, poate… Am simtit ca am platit degeaba topometristul, am simtit ca am platit degeaba oamenii care au fost delegati sa intinda pamantul dupa niste specificatii… iar cu pamantul a fost alta mancare de peste pentru ca nu parea sa fie „de padure” sau cel putin asa ne-au spus niste oameni care stiu ce e ala pamant negru de padure, oameni care lucreaza pamantul.

Pacaleala unde e? De unde stii tu ce e ala pamant bun cand cobori de la etajul 7 dintr-un bloc? Probabil te doare-n pufarina de culoarea pamantului… De ce i-am dat bani topometristului? De ce i-am platit pe aia sa intinda si sa grebleze pamantul?

Pentru ca-s cubanez… 😀

Un comentariu la „Pamant de gradina dupa santier: ce trebuie sa stii inainte sa platesti”

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.