Nu stiu daca postul asta a fost teazer destul dar incepe lista cu „Pacaleli pentru oraseni” cu putul de 25m adancime pe care vroiam sa il folosim pentru udat gradina, masina si alte activitati care necesita apa. E pacaleala ca e mai mare daraua decat ocaua si pentru curticica nu ai nevoie.
Dupa 36 de ani de stat la bloc sa mor daca am avut nevoie vreodata de put. Nici macar 1 data. Nici nu ne-am mutat bine ca ne intreaba lumea: ba voi va faceti put? Trebuie, nu o sa aveti nevoie de altceva, putul este viata, putul e fericire, putul iti da mantuirea sufletului ca doar nu o sa udati cu apa de la robinet, face rau la iarba ca are clor. Dupa ce am auzit asta m-i s-a pus o piatra pe inima, una pe scrot si numa’ cu gandul la nenorocitul ala de put am stat… Am cautat pe net firme, cerut oferte… scump nene! Reasearch-ul zicea ca e buna teava albastra, pretul era mai mic la aialalta… deh vrei put mai iti trebuie si margaritar, oare cate tichii trebuie sa cumpar? Oare tichiile o sa simta ca nu mai au margaritar? Oare le rapesc identitatea daca le las fara margaritar? Nu frate… tichia nu are margaritar de care imi trebuie mie, mie la put imi trebuie pietris fin, asa la juma de cm pietricica… Deci, faci gaura, bagi tubu, il inconjori cu margaritar, pui pamant in gaura care a ramas… si in teava albastra bagi pompa, tragi apa, simplu!
„Pe surse” aflam de un putar, citim si ne dam seama si ce e aia. Ii vedem camionu logistic pe stradute, intrebam ce e cu ala si aflam ca e ok, ca a mai putit pe la casele vecinilor, de fapt puteste de mai multa vreme si ca puturile putite de el sunt marfa rau!
Sunam omu, setam o data, o ora, ajungem pe tarla, alegem locul gaurii in care vor puti putul. Omu a venit cu un Audi A6, model nou, noi cu_bani_ezii am ajuns cu un 207 din 2007. Se pare ca e biznis bun asta, e barosaneala sa ai putitor. Putul se face in 2 zile ca mai au niste lucrari, peste 2 zile luam in primire gauroiu. Credeam ca au si ei un utilaj, ceva cu 4K, macar HD… dar munca a fost facuta de 3 oameni la impins un tirbuson imens in pamant, in 4-8 ore era gata!
3K ron pentru ceva care putea sa lipseasca. Sunt gospodarii care au aspersoarele legate la robinet si iarba-i ca-n palma. Nu am stiut, ne-am pacalit. Cubanezi!
3000 de lei e f putin. probabil prima panza, in niciun caz potabila… La ce adancime e ?
Eu am dat 8000 pentru 40m, teava albastra si tot tacamul.
Salut,
25m, in nici un caz nu o poti folosi la mai mult decat udat gradina, spalat terasa…
E teava de 12cm diametru parca, debit 2.4mch
haha ce am ras! 🙂