Scari interioare din lemn: cum sa nu repeti greseala noastra cu o firma de doi lei

Asta-i teapa din categoria ieftin – calitativ – rapid. Nici macar teapa nu o pot numi, mai mult prostia clientului. Cubanezu’ fu prost.

Pentru scari… doar ieftin.

Scarile sunt partea din casa pentru care si acum mai se aud ecourile injuraturilor catre firma lui peste prajit – Quaynet. Intre discutie, executie si finalizarea lucrarilor au trecut multe asigurari din partea lor ca treaba o sa iasa excelent, ca se poate orice, ca fac plinta, contra-treapta, pentru numele lu’ dumnezeu daca vreti le facem si rulante.

Discutii contract si masuratori (faza 1): asta a fost etapa in care doar am ridicat o spranceana, pe scarile de tip evantai s-au facut sabloane din hartie de ambalat, lipite grosier cu scoci de ambalaj, ala maro gri. Am zis ca plm, poate asa se face, ca nu suntem scaristi de meserie. „Renault”, meseriasul care a venit sa ia masuratori a zis de nenumarate ori ca scarile sunt ude doar dupa ce a apropiat nasul de treapta. A mai zis ca atunci cand aduce materialele (adica treptele de stejar) va aduce un aparat special de masurat umiditatea dar ce sa vezi, a folosit tot nasul.

Montajul treptelor (faza1) – daca esti firma specializata in scari nu are cum sa iti iasa montajul unor trepte din prima. Trebuie macar 2 incercari, ca asa se cade, asa-i frumos. In faza 1 am observat ca treptele erau mai scurte si ca nu aveau „nas”, adica treapta nu iesea aproape deloc deasupra contratreptei. Demontat tot, sunat, cautat o cauza – alta decat incompetenta.

Masuratori (faza2) – acelasi om dar alte materiale. Pentru faza 2 s-a folosit folie pentru parchet din polistiren extrudat. Cu astea nu aveau cum sa se stearga la fund si masuratorile de-a 2-a iti ies oricum mai bine. Dupa masuratori, acelasi timp lung de asteptare pentru materiale, parca mai bine lasam scarile cu sapa aia de beton si puneam un covor ca la tara pe ele! Materialele dureaza foarte mult ca sunt ei foarte aglomerati in atelier… vezi doamne au foarte multe comenzi.

Montaj (faza2) – s-a intors meseriasul cu forte noi, a venit cu un Gyuri care parea ca stie mai bine arta lucratului in lemn. Au montat scarile, au murdarit peretii cam pana la nivelul tatelor. Mizerie de nedescris, adeziv lipit peste tot… gata, le lasam sa se prinda si cand ne intoarcem facem si plinta, mana curenta… si ce mai e de treaba.

Montaj (faza 3) – Gyuri nu a mai vrut sa vina, e zona de cacat, sunt oameni rai aici. S-a intors doar pericolul curateniei, inamicul taieturilor drepte, cel cu degetele murdare de adeziv(i), cel care picteaza cu degetul pe pereti, cel cu nume de masina frantuzeasca si nu-i Pejo’, nici Citroen. A urmat o zi de lupta cu plinta, care nu se taia cum trebuie… ne intoarcem alta data, ca am uitat mana curenta.

Montaj (faza 4) – acum a venit si sefu’ sa puna umaru si cred eu ca a venit sa ia niste bani. Domnu’ Fane nu are pic de respect fata de curatenia de pe santier, a plouat un pic p’afara si a umplut cu namol toata casa, noroc ca am pus cartoane peste parchet. S-a sters de cartoanele alea, noroc ca nu s-au rupt. Au lipit mana curenta… s-au apucat de slefuit dar mai bine nu slefuiau. Sefu’ Fane, plin de energie a slefuit si peretele… Un meserias desavarsit. Nervi, iesi afara, ca pe stadion…

Montaj (faza 5) – nu a mai fost nici o faza de montaj. I-am gonit de pe santier ca ne-am saturat! Dupa 3 luni de montat scari (17 trepte) te mai plictisesti sa repari dupa ei.

Au folosit 3 tipuri de adezivi – adeziv montaj, spuma poliuretanica si silicon, 2 tipuri de kit de lemn si un moloz de dat culoare lemnului. Toate astea s-au regasit in jurul scarii pe pereti, pe plinta, pe parchet. Au lucrat incredibil de mizerabil, neatent. Sefu a lasat mergand, pe jos pe parchet, fierastraul electric dar am avut noroc ca nu a patit nimic parchetul… S-au intamplat atat de multe lucruri nasoale cu firma asta incat pe unele le-am dat uitarii ca sa nu ma incarc negativ cu prostia, ne-profesionalismul, minciunile… Oamenii emanau bullshit prin toti porii.

Firma se numeste QUAYNET SOLUTIONS SRL cu site quaynet-solutions.com. Apar cu adrese in Targu Jiu cu punct de lucru in Sfantu Gheorghe. Nu suntem singura teapa pe care au dat-o, am auzit ca au lasat multe lucrari neterminate si au fugit din tara, probabil asta era si motivul pentru care s-au incarcat cu lucrari in 2018. Iei avans si fugi cu banii!

Ii gasim ca subiect de discutie si pe Avocatnet, se pare ca 2018 a fost un an bun pentru ei! Cand i-am cautat noi, in vara lui 2018, nu gaseai nimic rau, google nu stia de ei.

Pacaleli pentru oraseni continua.

Un comentariu la „Scari interioare din lemn: cum sa nu repeti greseala noastra cu o firma de doi lei”

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.