Earth 2100

Va recomand documentarul „Earth 2100„. Ne putem imagina un scenariu mai negativ decat cel prezentat in film si sa para la fel de logic ca cel prezentat de ABC, care, spun ei, este „worst case scenario”. In documentar nu se prezinta posibilitatea unui al 3-lea razboi mondial, nu se prezinta posibilitatea unei epidemii – un … Citește mai mult

Ai face ceva? Orice?

Incalzirea globala, vechea noastra prietena, isi face simtita prezenta din ce in ce mai puternic. Noi stam, ne uitam si ridicam neputiinciosi din umeri! Ce sa facem noi ca indivizi pentru urmasii nostri? Im momentul actual le lasam mostenire o planeta poluata, tot mai incomoda. Avem uragane pana si in Romania, seceta, inundatii… de toate, … Citește mai mult

Cum salvezi planeta?

Mai tineti minte ora aceea cand trebuia sa tineti lumina stinsa? Mai stiti de ce? „Aaaa! Imi amintesc de ce am stins lumina! Toata lumea a stins-o asa ca am zis sa o sting si eu!” Wrong! You Failed! Ora pamantului a fost o actiune de constientizare a populatiei ca ii sta in putere sa faca ceva.

In continuarea articolului veti gasi un filmulet. Urmariti cu atentie…

Citește mai mult

Globala Incalzire

Combaterea Incalzirii Globale

Incalzirea globala nu mai este un subiect pe care il titreaza numai revistele de specialitate. Este un pericol real, care ameninta sa faca viata pe pamant un iad, soarta pe care o acceptam. Multi sunt sceptici dar iata ca semnele sunt din ce in ce mai evidente. Daca nu ati vazut „An Inconvenient Truth” este momentul sa il vedeti, si sa luati seama atent de ce scrie acolo.

Ora Pamantului nu a avut un impact asa de mare la romani. S-au stins prea putine lumini ca sa putem sa sustinem ca ne pasa. Eu am avut lumina stinsa mai mult de 1 ora (am fost plecat de acasa).

Citește mai mult