Codu’ penal si dezbaterea inutila

dezbatere-cod-penal-civil-02

Ieri cand sa „rup usa” la munca il sun pe Greger de la care aveam cateva apeluri nepreluate.

„Salut – Salut – Ce faci? – Sunt in club A la o dezbatere, hai si tu la o bere… – Nu am chef”.

Am plecat dar nici chef sa ma duc acasa nu aveam asa ca am mers pana la urma sa vad si eu cum este o dezbatere din Club A la care cica trebuia sa ajunga si dementu de Piticu. Asadar, o cafea, o bere si am scos aparatul foto din ghiozdan ca sa nu ma plictisesc teribil.

Stiti ca politica in general imi provoaca voma proiectila si diaree exploziva. Nu a fost cazul ca nu mancasem mai nimic in ziua aia asadar oamenii erau in siguranta. Tema discutiei a trebuit sa fie evident ceva cat se poate de sensibil, lucrat pe genunchi si peticit in graba si scarba, ca asa se face treaba buna in Romania: codul penal, codul civil – cum ajung ele la populatie?

Citește mai mult

Vai de puradeii bulgarilor

Minorii din Bulgaria trebuie să fie în case după ora 22.00, a decis Ministerul Educaţiei de la Sofia, în cadrul unui proiect care are rolul instaurării disciplinei în şcoli. În cadrul măsurilor propuse de ministrul Educaţiei, Daniel Vulcev, elevii nu vor mai avea voie să frecventeze cluburi de noapte şi vor trebui să fie în … Citește mai mult