Senat, prost, soferi, lege, centura…

Depăşirea cu cel mult 20 km/h a vitezei maxime admise, folosirea telefoanelor fără dispozitiv hands-free, nesemnalizarea schimbării direcţiei de mers şi nepurtarea centurii de siguranţă, nu vor mai fi pedepsite decât cu avertisment scris, conform unei legi adoptate de Senatul României. (capital) Ma astia sunt intregi la minte? Conform modificatilor aduse de astia in senat … Citește mai mult

Legislatie privitoare la biciclete si biciclisti

Informativ, pentru toti pedalacii care si-au luat clanxoane, carne si au fost sicanati de soferii „sorici gros”, mai jos este legislatia privitoare la pedalaci si biciclete.

Chestiile majore de care ar trebui sa se ia seama din  punctul meu de vedere:
– Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
– Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;
Pistele de biciclisti din Bucuresti sunt facute in gluma, pe trotuare (care si asa sunt foarte inguste), pietonii sunt stresati de biciclisti si viceversa. Cand vom avea piste decente pentru biciclisti?

Mai jos este regulamentul:

Citește mai mult

Protest Blitz @ Rezistenta Urbana @ Photowalk

Nu pot decat sa imi declar nemultumirea fata de sustinerea din partea online-ului din Romania, sa nu mai zic sustinere din partea comunitatilor foto cum ar fi orasul.ro (care-s o comunitate mult mai mare decat Photowalk Romania). Cineva pe yahoo mi-a raspuns ca ea nu crede… e la misto! In online te lovesti de milioane … Citește mai mult

Protest cu aparatul foto in mana

Photowalk Romania participa la protestul organizat impotriva articolelor din codul civil si codul penal. Detalii aici. Cine vrea sa se alature… e liber sa o faca. Stickerele sunt de printat, oricum aducem noi si pentru cei care nu si-au printat.

Interzicerea dreptului la fotografie

Au mai ramas 6 zile pana cand vom putea fi dati in judecata, inchisi, pusi la platit amenzi si asa mai departe doar pentru ca ne place fotografia. Codul penal si civil: nu vom mai avea voie sa fotografiem cladiri (chiar daca nu-s ele subiectul fotografiei) fara sa cerem voie propietarului. Daca primim acordul propietarului … Citește mai mult