De ce se mira oamenii de preferinta de a evita dezvaluirea locului unde urmeaza sa lucrezi dupa ce iti dai demisia (sau acordul partilor)? Daca majoritatea nu spun, de ce la urmatorul este aceeasi reactie?
Hai ma nici tu nu zici? Dar de ce nu zici?
Este bine, parerea mea, sa nu trimbitezi unde pleci din varii motive pe care nu o sa le mai insir aici, sunt de bun simt. A 2-a intrebare este evident:
De ce pleci?
Uite aici motivele pot fi multe dar in nici un caz nu se iese din regula balantei motivante. De multe ori de-motivarea este factorul care poate lua mai multe forme: lipsa unui plan de dezvoltare profesionala, plata insuficienta, colectivul, plafonarea, siguranta la locul de munca si asa mai departe. Nu o sa spuna nimeni, niciodata „De bine ce imi este!”. Cand vine vorba de job nu cred ca-s multi masochisti 🙂
Pana acum nu am plecat nici macar o data din cauza banilor sau a colectivului. Am avut noroc sa am job-uri bine platite pentru nivelul carierei mele si colegi misto, am avut noroc sa fac ce imi place si sa imi placa ce fac!