Prietenii stiu parerea mea vis a vis de acest monstru sacru al Primariei Municipiului Bucuresti, nea’ Oprescu.
Sa ridice mana sus cine are macar un proiect oprescian care nu-i convine sau ii pare ca este inutil si facut de ochii lumii. As putea sa incep cu Calea Victoriei si sa termin cu tunul imobiliar de 57 km patrati din padurea Baneasa (unde evident ca se va defrisa acea suprafata).
Probabil ca nu a fost chiar Oprescu cel care a semnat hartia, ci o mana de trepadusi de-ai lui, am vazut ca s-a aprobat o cladire, bussiness center, cu magazine si locuinte in spatele palatului Stirbei (undeva pe Calea Victoriei – ca deh, avem antecedente cu porcaria asta de cale)… iarasi sticla si otel intre cladiri vechi… Aspect de milioane!
Ca tot am revenit la Calea Victoriei sa-mi spuna cineva daca ai ce sa vezi cand te plimbi pe promenada de acolo, pe langa pista de biciclete. Nu ai ce vedea, nu este vad comercial… Sunt putine magazine, iar alea care sunt par ca spala niste bani murdari… Trecem de partea comerciala si vorbim de aspectul promenadei, betoane si iar betoane! Te-ai plimba intr-o zi de vara torida pe Calea Victoriei?
Cateva proiecte Opresciene: Pasajul Mihai Bravu, Pasajul Piata Sudului, Spitalul Foisor, Tronsonul Buzesti-Berzei, Trotuarul Rulant Basarab, Parcare Universitate… lista este mult mai lunga ca-i primar de ceva vreme.
Din toate proiectele cred ca putem arata cu degetul cateva care nu erau necesare, cateva care au stricat zona, cateva bune si cateva care… mai bine nu ne mai gandim la ele.
Bucurestiului ii lipseste spatiul verde. Cum s-a facut coltul verde de langa spitalul Coltea se putea identic si deasupra parcarii de la Universitate. Locul arata dezolant… betonat… murdar… Nu ducem lipsa de betoane pe care sa punem scene si dughene la balciurile de Paste, Craciun… Ducem lipsa de spatiu verde! Sectorul 6 de exemplu are 3 parcuri mai mari, restul sunt colturi de intersectii numite parc ca s-au pus 2-3 banci si locuri de joaca pentru copii.