Cateva bug-uri ma deranjeaza in ultima vreme. Primul este dialerul care din cand in cand refuza sa mai transmita sunet inspre urechea mea sau a celui cu care vorbesc – e un feature nou numit apel mut, la propriu. Vezi secundele cum trec, nu comunici – se rezolva cu un restart al terminalului (bug in Android 5.0.1). Al doilea subiect fierbinte este scurgerea memoriei (memory leak) care iti restarteaza mobilul dupa ce folosesti Google Maps, un youtube si ai avut obraznicia sa citesti si un email.
Azi Nexus-ul meu si-a primit un factory reset, direct din recovery console.
Imi place ca dupa acest „wipe” al telefonului nu am pierdut nimic, nici macar parolele de la WiFi iar in jumatate de ora aveam toate programele si setarile la locul lor. Banuiesc ca la venirea lui Android 5.0.1 era recomandat sa-l pui „pe curat” ca de cand i-am dat cu servetele la nas nu a mai facut nici o problema din cele de-am povestit mai sus sau… poate ca trebuie sa am rabdare ca-si revine el.
Astept sa apara 5.0.2-ul cu corecturile si pentru Nexus 4 (care mai are de asteptat alaturi de Nexus 5, 6 etc). 5.0.2 este gata doar pentru Nexus 7 (WiFi) 2013 si Nexus 10. Pe tableta (Nexus 7 WiFi 2013) nu am avut nici o problema pana acum cu 5.0.1 dar nici cu proaspatul 5.0.2, pana acum…
Daca vizitati „Factory images for Nexus” s-ar putea sa nu vedeti zvonurile de pe site-uri de androizi ca e foarte posibil sa nu mai vina 5.0.2 pentru 4, 5, 6, 9…
Word has it that the Android 5.0.2 update for Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7 (2013), and Nexus 10 might not be released at all, as the 5.0.2 build could only be Nexus 7 2012-exclusive. Of course, Google made no official statement on the matter, that’s why we are advising you to take the report with a pinch of salt. Anyway, if it proves true, then the aforementioned devices including the Nexus 6 and Nexus 9 could make the jump straight to version 5.0.3.
Ce-o fi… daca Google schimba politica si chiar daca hardware-ul are resurse sa duca ultimul Android ei nu-l mai suporta oficial pentru ca nu aduce profit? Ce-ar fi daca toti ar upgrada Nexus-urile ca la Apple? Dar ce-ar fi daca urmatorul telefon Nexus e un pic mai mic decat o tigaie? Care este urmatorul? De la 1 la 10 toate-s luate… Nexus-urile vor fi doar tablete? 6-le deja e cam cat o tableta mica 🙂
Trebuie sa ne obisnuim sa nu mai facem upgrade aiurea. Daca telefonul a venit cu un sistem de operare, este clar ca cel mai bun SO pentru el este cel default.
De unde upgrade aiurea?
Este un upgrade pe care Google îl împinge deci nu cred ca e „aiurea”. Versiunea 4.x cu care a venit telefonul a fost inlocuita de 5.x, in momentul lansarii nu erau disponibile ambele versiuni pentru a alege alta decat cea default.
Vorbim aici de niste bug-uri…
Haha, incep sa imprumute politica apple, am un iphone 4s care dupa upgrade la ios 8.X l-au scos efectiv din uz (il folosesc doar pentru a testa app)