Goana dupa banii furati timp de 26 de ani din visteria Romaniei a inceput si se arunca continuu lemne in furnalul masinariei ANAF/DNA. Dupa revolutie am avut o supradoza de democratie, o supradoza de libertate si fiecare mojic care s-a vazut acolo sus a furat cat l-au tinut bracinarii, sa-i fie lui bine. Economia noastra a murit de supradoza de libertate si democratie… ca un drogat care nu a mai putut sa isi tina viciul in frau.
Timpul trece si vedem cu mainile legate cum se cheltuie banii publici dar nu cum ar trebui sa fie cheltuiti. Vedem cum se vinde cate un pic din tara, fiecare diamant neslefuit este aruncat ca o guma Turbo dupa cateva improspatari cu zahar. Cu privirea in pamant, obisnuiti dupa multi ani de comunism, scrasnim din dinti si ii injuram pe cei care i-am ales. Am sperat ca va fi mai bine, am sperat ca lucrurile se vor indrepta, am sperat ca astia noi poate nu vor fura ca cei dinaintea lor. Eu vad clasa politica unitar, opozitia si puterea sunt doar niste maini care se schimba periodic, constitutional. Datoria tarii creste iar in acest timp populatia devine din ce in ce mai saraca si mai frustrata. Toate sperantele se ofilesc dar ne-au dat curaj sa ne invatam dreptul de a protesta. Asta s-a vazut in ultimii ani cu toate ca in unele cazuri a fost doar un fitil care a ars fara rezultat.
Bugetul, banii pe care nu-i cheltuim corect, geme de minusuri dar se cheltuie cu contracte dubioase. ANAF a dat un purcoi de bani sa se rebranduiasca (2mil $), dar cu 3 ani inainte Elena Udrea a cheltuit aproape 1 milion de euro pe faimoasa frunza din campaniile turistice, brandul de tara. Viata a continuat chiar dupa incercarile de a face cate o autostrada, a continuat si dupa ce am mai cheltuit cu referendumuri… Viata continua cu TVA-ul mai mare, cu salarii mici, cu invatamantul si sanatatea metamorfozate in cenusaresele economiei.
Cineva a gasit o portita, sa trimita ANAF-ul la treaba, ca doar sunt bugetari.
Povestea este de actualitate si nu-i om care sa nu stie ca s-a inchis vreun butic sau ca agentii ANAF alergau babute care vand urzici in piata. Cineva trebuie sa plateasca nu? E mai usor sa alergi babute pe strada si sa le dai amenda, e mai usor sa-l amendezi pe micul buticar, pe micul intreprinzator. O sa se termine buticarii, shaormarii si babutele. Dupa aceasta pe cine mai fiscalizeaza?
– BOR? Nu. De ce? Simplu… in Romania exista o simbioza ciudata intre religie si politica. Uite ca a mai scris cineva despre banii ascunsi in sutane. Religia tine loc de policlinica, cresa sau azil de batrani la Ghimbav in judetul Brasov, ca doar au o biserica de 1mil EUR. Primaria a alocat 800.000 Eur din bugetul local, terenul l-au donat. Mai este si Catedrala Mantuirii Neamului… iar lista poate continua. De la biserica nu iei bani, la biserica dai bani! Parerea mea o stiti, nu impartasesc modul in care functioneaza BOR ca organism ce face parte din viata noastra si sunt de parere ca banii pe care-i invart nu-s in totalitate „albi”.
– Florariile tigancilor cu fuste crete. De ce nu am auzit de tiganci alergate de ANAF? Ar fi spus presa ca suntem rasisti?
– Parcangii – undeva la limita legii, le dai bani ca sa parchezi cat mai aproape de carciuma.
– Firmele care angajeaza la negru
Alti bani ar ajunge in buget deja fiscalizati prin simpla aplicare a legii: amenzi si contraventii dar bugetarii care ar aplica legea sunt prea scarbiti si demotivati. Un cerc vicios nu?
Gaurile negre ale fiscalitatii au fost create tot de politicieni. Au marit taxele si impozitele ca sa acopere lipsurile de la furat, romanii s-au gandit cum sa treaca microeconomia la negru si uite-asa am ajuns in momentul acesta sa ne dam seama ca situatia e cum e… Nu ai pune mana pe ea nici cu 3 seturi de manusi chirurgicale, asa de urat miroase!