Sistem aspersoare si gazon la casa: cat costa, ce probleme am avut si ce am invatat

Pamantul gol arata deprimant asa ca ne-a venit ideea sa punem iarba. In fata casei si pe lateral am zis ca punem noi seminte de iarba si ce iese… iese. Udam zilnic manual ca-i suprafata mica, daca iese – bine, daca nu iese… iara bine. A iesit fara probleme, e deasa, parca prea deasa, e verde, parca prea verde…

Mai avem nevoie si de iarba!

A trebuit sa facem la fel si in „curte”, dar acolo am zis sa intram si noi in civilizatie cu aspersoare, sa valorificam putul de care v-am povestit. Am mers pe o recomandare si am primit niste costuri enorme dar cel putin oferta de materiale a fost detaliata frumos intr-un excel + schema sistemului:

  • 5000 lei sistemul de aspersoare cu programator fara camin pentru put, fara pompa submersibila (sistemul era rainbird, 4 aspersoare seria 3500, 2 seria 1800, programator – cu wifi, senzor ploaie)
  • 500 + 500 camin si pompa submersibila
  • Plata manopera pentru baietii care executau lucrarea (nu se stie cat, dadeam si noi cat credeam de cuviinta)
  • Alte costuri ascunse (ca de obicei apar, mai 100 de ron pe te miri ce, mai 500 de ron pe altceva…

Totalul ajungea la minim 6000 lei doar cu ce udam. Ce udam, in cazul nostru iarba (samanta sau rulou) mai costa inca 5 euro / mp cu tot cu manopera.

Am trecut mai departe, pentru ca nu cred ca merita suma de diri-dari ceruta. Am mers pe o alta recomandare de la un vecin: vorbiti cu Mr. Hornflower, e ok dar trebuie sa-l paziti cand munceste pentru ca… De parca un cubanez care a venit de la bloc poate sa isi dea girul pe o lucrare… poate sa zica e ok sau nu. Am vorbit cu Mr. Hornflower, a venit, a vazut, am vorbit de bani:

  • 1500 lei – manopera si materiale pentru sistemul de aspersoare (6 aspersoare ca mai sus, programator (unu comun pt 2 curti, cost impartit la 2), electrovana (mai era una pe curtea vecina), presostat, supapa de sens. In banii astia a sapat santurile, a pus teava, fitinguri si in capu’ lor aspersoarele + un circuit separat de la pompa la o cismea, sa poti folosi putul si pentru chestii casnice.
  • 350 lei pompa submersibila, ceva de la bricostore, 2.4mc/h
  • 700 lei camin pentru put si acareturi
  • restul pana la 3200 de lei a fost insamantarea pamantului + lucrarea cu moto-sapa, sa omoare buruienile si sa afaneze pamantul, plus samantarea cu niste seminte speciale, pe care le are el, un amestec meserias de iarba rezistenta, sport cu nu mai stiu ce fir floc…

Sistemul lu’ asta trebuia sa fie integral rain-bird. Asa am agreat, rainbird, rain-bird-for-the-win! Dupa ce bati palma cu omu… restul e doar poveste. Totul o sa fie bine! O sa fie iarba, o sa fie super.

Acum incepe povestea, incepem sa ne dam seama de micile mizerii (pacaleli tepoase):

  • aspersoarele erau murdare de pamant inainte sa le monteze, nu au venit ambalate specific si nu aveau duzele cu care vin in set – deci SH
  • 3 aspersoare au fost rainbird 3500, unu a fost altceva… (dar tot rotativ cu 1/2)
  • un aspersor nu avea duza de jet
  • cele 2 aspersoare fixe (gen rainbird 1800) – unu era hunter, unu era rainbird, si aveau duze 12A de la hunter 🙂
  • Controller-ul a fost si ala tot Hunter…
  • electrovanele fie au fost stricate, fie le-a stricat el ca le-a montat invers (le-a inlocuit/reparat, idc/idk)
  • Teava de cismea nu functiona, era inainte de presostat si nu pornea pompa ca nu simtea consum, a modificat si a pus dupa presostat cu i-am spus.
  • instalatia de aspersoare se incarca si ajunge la presiune maxima destul de greu, inainte sa-i dea blana balteste pe langa ele… probabil ca se goleste instalatia prin 2 aspersoare care sunt mai jos (teren in o usoara panta)
  • Pregatirea pamantului a fost deficitara, nu a pregatit in nici un fel substratul insamantat. Au ramas bolovani la suprafata, munti si vai in care apa balteste.
  • A aruncat semintele si a tavalugit peste bolovani… la prima ploaie ne-am dat seama ca nu a nivelat cum trebuie, ca nu a tinut cont de cerinta noastra.

Vy0r3l este unul din micii gainari (tepari) de pe piata de servicii, incearca sa ciupeasca cateva sute de lei prin artificii demne de #muiepsd. Mai apare cate un cost de care a uitat – gen pietris de balast 200ron, nu avea scandura sa faca caminul de put, capacul nu intra in pret, semintele folosite au fost jumatate „alea speciale” – jumatate de la hornbach, materiale SH (aspersoare, electrovane). Oamenii cu care a venit la lucrare au venit 1 data nebauti dar au baut pana au terminat de lucrat, odata a venit ciupiti rau, altadata neciupiti dar s-au rezolvat pana au terminat treaba. El este omul care nu are recomandari de la clienti pe grupul de care povesteam in prologul seriei de cubanezi de oras ajunsi la curte.

Nu merge ieftin, bun si rapid. Aici doar a fost ieftin comparat cu prima oferta. Dai un ban dar stii ca face! Dai un ban si stai in fata!

Un comentariu la „Sistem aspersoare si gazon la casa: cat costa, ce probleme am avut si ce am invatat”

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.