Bacalaureat si camere video, situatia invatamantului…

Promovabilitatea la prima sesiune a bacalaureatului din 2011 a fost de 44,47 la sută, cea mai mică din ultimele două decenii, spun profesorii. Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare a finalizat centralizarea a 100% din rezulatatele examenului naţional de bacalaureat din anul şcolar 2010-2011, sesiunea iunie-iulie. (mediafax) Am dat si eu Bacalaureatul si in afara … Citește mai mult

Bacalaureatul… 3 probe si GATA!

fuck school

Vor bacalaureat la 3 materii, doar 3 probe!

Premierul Emil Boc a precizat că noul sistem de bacalaureat este inclus în proiectul de lege privind educaţia naţională, pentru care Guvernul îşi va asuma răspunderea în Parlament.

„Bacalureatul se va desfăşura pe trei probe – una obligatorie, care este Limba română, şi două probe, una opţională şi una în funcţie de profilul liceului. Am discutat cu ministrul Educaţiei, Ecaterina Antonescu, şi cred că această decizie de modificare a Bacalureatului ar trebui să o aplicăm începând chiar cu acest an şcolar”, a spus Boc, la postul public de radio. (de pe Mediafax)

Un pic mai simplu pentru dumneavoastra! Acum imi aduc aminte de probele pe care le-am dat la bacalaureat si am numarat 6, optionala nu am dat sport ca nu sunt fit de sport si nu imi place sa ma maimutaresc. Romana (oral/scris), Engleza, Mate, Informatica, Gegrafie. In clasa 12-a am invatat doar pentru materiile de bac, restul erau onorate cu minimul de interes, dar nu ignorate. La liceu am dat admitere, stiu ca si atunci am invatat pe rupte la cateva materii.

Generatia urmatoare a avut si mai putine materii la bacalauret, admiterea la liceu si tot asa, ceritele au devenit din ce in ce mai mici. 3 probe la bacalaureat imi pare ca un vis frumos pentru tot putzetu actual care nu mai stie sa lege doua cuvinte…

„Pai da frate dar in America…”

Citește mai mult