Bacalaureatul… 3 probe si GATA!

fuck school

Vor bacalaureat la 3 materii, doar 3 probe!

Premierul Emil Boc a precizat că noul sistem de bacalaureat este inclus în proiectul de lege privind educaţia naţională, pentru care Guvernul îşi va asuma răspunderea în Parlament.

„Bacalureatul se va desfăşura pe trei probe – una obligatorie, care este Limba română, şi două probe, una opţională şi una în funcţie de profilul liceului. Am discutat cu ministrul Educaţiei, Ecaterina Antonescu, şi cred că această decizie de modificare a Bacalureatului ar trebui să o aplicăm începând chiar cu acest an şcolar”, a spus Boc, la postul public de radio. (de pe Mediafax)

Un pic mai simplu pentru dumneavoastra! Acum imi aduc aminte de probele pe care le-am dat la bacalaureat si am numarat 6, optionala nu am dat sport ca nu sunt fit de sport si nu imi place sa ma maimutaresc. Romana (oral/scris), Engleza, Mate, Informatica, Gegrafie. In clasa 12-a am invatat doar pentru materiile de bac, restul erau onorate cu minimul de interes, dar nu ignorate. La liceu am dat admitere, stiu ca si atunci am invatat pe rupte la cateva materii.

Generatia urmatoare a avut si mai putine materii la bacalauret, admiterea la liceu si tot asa, ceritele au devenit din ce in ce mai mici. 3 probe la bacalaureat imi pare ca un vis frumos pentru tot putzetu actual care nu mai stie sa lege doua cuvinte…

„Pai da frate dar in America…”

Citește mai mult

Accizele lu’ peste prajit!

fuck-no-smoking

Primele buzunare in care se baga mana sunt cele ale populatiei. Marim accizele la tigari si alcool pentru ca stim ca sunt vicii si ca lumea nu o sa inceteze sa-si innece amarul in alcool, stim ca nu ne vom lasa de tutun si mai stim ca ei, cei de sus, sunt niste japite ordinare.

Vor mai multi bani la buget dar nu stiu cum sa faca. Hai sa lovim populatia unde doare mai mult. Isi dau singuri salarii imense si tot felul de bonificatii si bucurii de politicieni. Mai un bonus pentru stres, mai un bonus pentru urinarea din picioare, un bonus pentru ca ne-au adus codasi in toate topurile…

Nu ii mai alegem nici pe hotii astia data viitoare dar tot teapa o sa ne luam (ca de 20 de ani… am perfectionat „cum sa iti iei teapa la alegeri”)!

Citește mai mult