Inca o tura de viitura…

Codu-i galben bata-l vina, Ploua, ploua gospodina, Maine vine viitura Si ne face terci cultura! Gospodărirea apelor este o disciplină tehnică având ca obiect interinfluenţa dintre om şi apele din natură. Ea se ocupă studiul ansamblului de lucrări, măsuri şi activităţi necesare pentru:  satisfacerea necesităţilor de apă ale activităţilor umane;  prevenirea, combaterea şi eliminarea efectelor … Citește mai mult

Metrou, infrastructura, dezvoltare

Asta vine dupa ce zilele astea ma gandeam la metroul din Drumul Taberei :)). Nu pot sa nu ma abtin de la zambit ironic, ei spun ca vor incepe lucrarile in 2009 si ca in 5 ani termina prima parte pana la Universitate 2. Trebuie sa se intample ceva: unii de sus sa aiba nevoie de metrou acolo.

Infrastructura aceasta dupa ce o termina de pus pe picioare va ajuta la dezvoltarea orasului. Se vor putea muta intreprinderile la periferie fara sa isi faca probleme ca nu vor mai avea cum sa ajunga angajatii, aceasta va decongestiona extraordinar de mult traficul si va permite constructia ansamblelor rezidentiale, parcurilor, evident si a mall-urilor (ca la noi se poarta) in locul lor.

Citește mai mult