Pastele la romani

Am fost ieri seara sa luam lumina, ca tot romanul. Eu cu mainile in buzunar, LeX cu aparatul foto.

paste-biserica-sfanta-vineri-din-drumul-taberei_06

Lume multa la biserica Sf. Vineri de la Moghioros, toti imbracati la tol festiv, cu mobilele in buzunar, parfumu’ turnat kilograme pe toale sa nu puta de nesimtire. Mirosul de tamaie, mirosul de parfum „de pe piata neagra” amestecate cu aroma de pensionari nu pot decat sa iti intoarca stomacul pe dos.

Nu am stat mult si a inceput slujba. Megafoanele instalate pe cladirea bisericii imprastiau in multime fiorii reci ai mantuirii personale, mantuire de care avem parte de 2 ori pe an. Toate pacatele ne sunt iertate de paste si de craciun. Ne facem piosi cruce si executam matanii ca la carte, uitand sa ne ferim de tiganii iesiti la produs de telefoane mobile, telefoanele enoriasilor cuprinsi intrati in transa. „Ai grija la buzunare!” – asta o sa-ti spuna ajutorul de la biserica din Moghioros, aia mare si frumoasa, dar neterminata!

Citește mai mult

De Inviere…

Inviere Biserica Greaca 07

De Inviere… am fost cu Andreea cu scopul de a foografia momentul. Ne-am gandit la care biserica sa mergem, unde ar fi locul potrivit, unde nu ar fi atat de comun…

Planul initial era biserica de la Sfantul Gheorghe (capatul tramvaiului 21), am migrat ideea la Spridon Nou (pe langa Unirii), dupa Spiridon Nou ne-am intors la Sf. Gheorge. Am zis ca ar fi interesant la mitropolie dar… acolo e omor de fiecare data.

Citește mai mult

Sarbatorile si Romania

Vine Pastele

Vine pastele oameni buni, motiv sa facem curatenie, sa nu mancam carne si „de dulce”, sa nu injuram, sa nu… Acum tot romanul se cenzureaza (cat poate si el) la comportament care il poate duce in iad. Vine pastele si totul revine la normal, toti vor injura, toti vor blestema.

Datinile sunt frumoase dar noi parca le ducem la extrem. Inainte de paste este postul mare. Nu ai voie sa mananci carne, lactate sau orice este declarat de biserica „de dulce”. Dupa ce se termina postul toti fac exces de carne de miel sau de mielu. Ii vezi chirciti pe patul din spital cu dureri de burta, cu o toxiinfectie alimentara de zile mari. Domne’ daca am tinut post acum sa ma bucur si eu de bunatatile astea. Drob, pasca, oua din belsug, friptura de miel, miel in ciorba, miel in tocana, miel la cuptor si alte zeci de feluri de mancare in care apare mielu’. Mananci pana ti se face rau si dupaia te lauzi ca ai tinut post, sau te lauzi tot timpul ca tii post si dupaia ajungi la spital.

Citește mai mult