Vine pastele oameni buni, motiv sa facem curatenie, sa nu mancam carne si „de dulce”, sa nu injuram, sa nu… Acum tot romanul se cenzureaza (cat poate si el) la comportament care il poate duce in iad. Vine pastele si totul revine la normal, toti vor injura, toti vor blestema.
Datinile sunt frumoase dar noi parca le ducem la extrem. Inainte de paste este postul mare. Nu ai voie sa mananci carne, lactate sau orice este declarat de biserica „de dulce”. Dupa ce se termina postul toti fac exces de carne de miel sau de mielu. Ii vezi chirciti pe patul din spital cu dureri de burta, cu o toxiinfectie alimentara de zile mari. Domne’ daca am tinut post acum sa ma bucur si eu de bunatatile astea. Drob, pasca, oua din belsug, friptura de miel, miel in ciorba, miel in tocana, miel la cuptor si alte zeci de feluri de mancare in care apare mielu’. Mananci pana ti se face rau si dupaia te lauzi ca ai tinut post, sau te lauzi tot timpul ca tii post si dupaia ajungi la spital.
