Din seria „s-a stricat si aia de la depanero nu stiu sa repare” ieri mi-a crapat telefonul preferat, mai exact Nexus 4-ul cumparat anul trecut cu ocazia zilei de 3 octombrie.
Povestea la care inca scap prin coltul ochiului cate o lacrima suna cam asa:
– ma joc pe telefon, observ ca nu mai merge netul.
– opresc si pornesc 3g/wifi
– netu’ tot nu merge…
– hai restart la telefon (ca vorba aia… nu e peste ca nisetrul si comanda ca resetul) doar ca la Nexus nu am „restart” am doar shut down…
– cunoscand siretlicurile de it-ist ce sunt, folosesc comanda „Shut down” urmand ca apoi sa pornesc telefonul – adica un restart in pasi…
– dupa Shut Down… nu mai pornea jucaria. Baterie peste 20% din cate imi amintesc.
Defectul constatat – nu mai porneste, nu se mai incarca, nu mai piuie, nu mai blink, nu se aprinde nimic, nu si nu si nu!
[Later edit] – duminica am luat taurul de coa…rne. Am scos cele 2 suruburi, am deconectat bateria, am pornit telefonul. 10 minute self service vs 2 saptamani… Fuck the warranty, si asa e inexistenta in forma actuala.
De aici incepe drama, google, forumuri si pas cu pas am facut cam tot ce au zis ei. Pe pagina de suport google zice asa… pe forum zice asa. Poate sunt eu indragostit de nu mi-a iesit, pare ceva simplu si banal dar in fine, am cautat actele de cumparare si garantia ca sa nu ma apuc sa-l demontez…
De pe pagina alora de la google am dat „No” la intrebarea daca asta mi-a rezolvat problema pana am ajuns sa imi pun numarul de telefon si sa dau submit. Intr-un minut m-a sunat unu de la Google, tocmai de pe continentul lui Obama. Nu a avut cum sa ma ajute asa ca a facut o teleconferinta cu un nene de la LG USA… care m-a sfatuit sa apelez la LG Romania. LG Romania era deja in afara orelor de program asa ca am sunat a 2-a zi dimineata sa ma asigur ca pot sa-l duc la ei in service. „Da, se poate, veniti la adresa cutare, intre ora si ora…”
M-am dus.
Discutia purtata mai devreme cu o domnisoara care-mi facea inima sa bata mai repede s-a dovedit a fi inutila si ca am pierdut minute bune… La fata locului LG Service Romania mi-a spus ca telefonul nu este cumparat de la ei si ca nu ma pot ajuta, sa ma duc la CEL.ro de unde l-am cumparat. Asa suport la sculele LG, zici ca telefonul meu nu era produsul lor, era facut pe alt vapor decat cele vandute de ei, iar marinarii de pe aceste 2 vapoare sunt certati. 10 milioane, asa de inceput ar costa schimbarea placii de baza… nu multumesc.
M-am dus la CEL.ro unde la biroul de service am fost primit cu aplauze de baietii de acolo. Mi-au explicat ca am 2 metode – las telefonul la ei si-l trimit ei in service („dar poate sa dureze cu 5 zile mai mult”) sau imi dau mie certificatul de garantie si il trimit eu in garantie la quickservice.ro, in Baia Mare (eu fiind in Bucuresti), dar gratuit prin Fan Curier….
Am ales pastila albastra, il voi trimite eu la QuickService.ro, divizia de reparatii a celor de la QuickMobile (unde toti care cumpara telefoane care se strica isi vor gasi linistea sufleteasca, cu telefonul reparat, in Baia Mare).
1. Ar fi fost placut sa se specifice cand cumperi de la CEL.ro unde iti trimiti jucaria daca se strica. Nu imi place deloc ca service-ul e la dracu’n praznic. Ar fi fost si mai misto sa ma informez EU!
2. LG Romania, fata de cei de la Samsung, au un mare minus. La Samsung prezinti factura de cand ai cumparat telefonul, restul e poveste. E produs cu marca samsung, nu conteaza de unde il ai.
3. Google m-a impresionat ca m-au sunat la 1 minut dupa ce am trecut repede prin pagina lor de suport. Ma gandesc ca daca am sta in state lucrurile ar fi mult mai simple pentru cei cu Nexus 😀
Nu am mai scris de mult asa… mult. Aveti grija de unde va cumparati telefoanele mobile, in caz de urgenta e stupid sa bateti drumurile.
LG suge rau la capitolul asta, am patit exact la fel cu un TV luat din Metro. LG Romania m-au trimis cu el la plimbare ca nu e de la ei. Am fost redirectionat la Pecef Tehnica, buni in de toate, care mi-au tinut TV-ul in reparatii cu vreo 2 saptamani peste termenul legal, ca nu le venise nu stiu ce piesa.
De atunci NO LG si mai ales NO electronice de la Metro.
Am avut È™i eu ocazia sa ma lovesc de LG È™i Quick Service…
– Quick Service mi-a returnat telefonul după o săptămână cu următorul comentariu „telefonul prezintă urme de lovituri mecanice – GaranÈ›ie anulată”
– LG Service prin Flanco, am sunat la service (problema la TV), trimis mail, poze È™i un scurt film cu problema. ÃŽn 4 zile am primit negaÈ›ie de garanÈ›ie È™i am primit banii înapoi’
Eu ma bucur ca l-am rezolvat singur, imi era scarba sa-l trimit in Baia Mare la Quick Service – sunt sigur ca ramaneam fara telefon mai mult de 2 saptamani…
O surubelnita, un pic de rabdare sa-i scot capacul si s-a rezolvat!
salut,daca ai rezolvat problema cu nexus 4 ma poti ajuta si pe mine te rog frumos? am si eu aceeasi problema,multumesc!
Rezolvata, vezi ca mai e un post pe aceeasi tema 🙂