Prezidentiale, nimic special

Inca un tur de prezidentiale, inca un subiect fierbinte pentru presa, inca un motiv sa ne enervam si sa ne dam pumni in cap ca nu stim pe care sa alegem. Din 14 candidati, 12 fara vreo sansa reala, s-au calificat pentru turul al 2-lea cei doi Iohannis si Ponta.

Primul mentionat are un discurs monoton si parca nu zice nimic, al 2-lea are un discurs cu care ne-am obisnuit deja, eu inca am impresia ca mananca rahat si ca tot ce face este o vendeta cu orice este legat, cat de putin, de Basescu. Ori a fost molestat in trecut, ori si-a uitat neuronii acasa, ca nu il vad sa se maturizeze in viitorul apropiat.

Turul 2 va fi foarte interesant, eu as merge pe mana lui Iohannis, pare mai matur si am impresia ca nu vorbeste gura fara el. Cel putin din ce am urmarit la televizor Primarul Sibiului are mai multa prestanta si este mai diplomat decat copilul Ponta – un adolescent politician.

Romanii au votat, dar acest exercitiu democratic inca ne da de furca, in strainatate nu s-a prea putut vota… O intrebare logica: daca de la celelalte tururi in care romanii au votat, stiai cam cate buletine de vot iti trebuiesc, de ce s-au trimis mai putine? Prostie sau rea-vointa? Oare celor de stanga le este frica de diaspora?

3 comentarii la „Prezidentiale, nimic special”

  1. „161.054 de români au votat duminică în străinătate, cu aproape 70% mai mult faţă de câţi au făcut-o în primul tur al alegerilor din 2009, când au venit la urne 95.068 de conaÅ£ionali.”

    Deci nu numai ca pesedistii au blocat furturile masive precum cele de la Paris din 2009, dar au reusit si sa „absoarba” cu 70% mai multi votanti decat la alegerile organizate de pedelisti.

    Iar acum basistii se vaita ca au stat cu orele pe la cozi. Deh, doare cand nu mai poti sa fraudezi ca in 2009.

    Ponta Presedinte!

  2. „…eu as merge pe mana lui Iohannis….”
    Daca mergi pe mana lui Iohannis, mergi, de fapt, pe mainile lui Videanu, Berceanu, Blaga si altii ca ei. Sper ca esti constient de asta.
    Personal consider ca niciunul nu merita votul meu.

  3. Daca as merge pe mana lui Ponta ar fi mult mai bine?
    Ponta nu este un om integru, nici macar asa la suprafata. Nu merita votul de romanilor pentru ca nu ar fi un vot de incredere, ar fi un vot care ar razbuna perioada in care l-am avut presedinte pe Basescu. Prefer un om diplomat, care are lacune de orator decat un papagal care e doar gura de el. Iohannis este alegerea mea!

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.