Parcul ultramodern din Drumul Taberei

Mi-a sarit in ochi articolul asta de la Piticu.

Locuiesc de 6 ani in Drumul Taberei si de cand au pornit lucrarea „metroul” am decis sa ma abtin la comentarii negative si carcotase vis a vis de conditiile in care se circula si de sentimentele care ne incearca pe noi locuitorii de Taberei. Un cartier care a devenit murdar si aglomerat…

Vis a vis de subiectul „parcul renovat” nu poate sa nu-mi sara mustarul… Prin excelenta un proiect de renovare si modernizare al unui parc nu poate sa fie decat o veste buna, dar nu in Romania si nu sub egida domnului Rares Manescu, cel mai invizibil primar de pe terra si probabil chiar din galaxie. De ce o fi atat de greu pentru Manescu sa duca la bun sfarsit o lucrare fara sa depaseasca deadline-ul stabilit? Oare Poteras care a facut proiectul ar fi putut? La urmatoarele alegeri locale sper sa-l schimbam pe nea caisa asta care doar la promisiuni este bun…

Aproximativ 30 de hectare dau de furca muncitorilor, s-a depasit termenul de executie cu mult. Daca la constructiile de infrastructura unde era nevoie de expropieri, de analize ale solului aici de ce se freaca menta in halul asta? Se inchide parcul, se incep lucrarile, se deschide parcul sau… se inchid bucati din parc daca nu exista o viziune de ansamblu a eforturilor ce trebuiesc depuse pentru o reamenajare… Cu 18 milioane de euro ar fi trebuit sa se miste mai cu talent.

Luna asta cica il inaugureaza, in toata splendoarea lui. Ce se vede prin gard este un parc mai modern si mai „elegant” decat parcul pe care-l stiu de cand eram de-o schioapa, care nu s-a schimbat de atunci.

Un comentariu la „Parcul ultramodern din Drumul Taberei”

  1. Intarzierile au aparut din cauza avizelor date de-a-n-pu**ea de Distrigaz, care, chipurile, nu stiau ca au o magistrala exact unde erau prevazute serele. Imagineaza-ti ce a insemnat asta din punct de vedere al reamplasarii serelor.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.