Oameni batrani, povesti interesante – Bucuresti WW2

Am prins in seara asta o discutie intre 2 pensionari.

bucuresti-ww2-under-heavy-bombing-03

Nu se cunosteau dar au inceput sa discute, probabil erau singuri, probabil se plictiseau, probabil asa fac toti pensionarii: intra in vorba cu tine chiar daca nu vrei. Subiectul discutiei a fost Bucurestiul, asa cum nu il stiti o mare parte din voi. Bucurestiul din perioada celui de-al 2-lea razboi mondial.

De ce ne-ar interesa? De ce am pleca urechea? Pentru ca este ceva interesant. De cand am jucat COD5 a inceput sa imi placa subiectul WW2. A fost un moment greu din istoria multor popoare fie ca au catigat, fie ca au pierdut. Micile detalii pe care le discutau mosii nu mi-au atras doar mie atentia, mai era 1 gigel cam de varsta mea care asculta si nu putea sa faca o fata indiferenta. Avioanele americane capturate de nemti, locurile pe care s-au prabusit, invazia rosie, speranta ca ne salveaza americanii (fu*ui in …) si imaginea pe care ti-o formezi in cap, imaginea unui Bucuresti al anilor 40, daramat si fumegand m-au facut sa caut imagini ale Bucurestiului din acea perioada.

Citește mai mult

Răduleasca la bulău?

Ciocan a precizat că Mihaela Rădulescu este cercetată pentru furt calificat, după ce a luat un rucsac şi alte bunuri din maşina cotidianului „Libertatea”. (sursa Mediafax) E si ce daca? Raduleasca are ceva de impartit cu Elan, cu avant! Vedeta isi permite gesturi, vedeta stie! Banuiesc ca era vorba de niste materiale compromitatoare, culese de … Citește mai mult

Analfabetii, carnetele, politistii si spaga…

abcdrive

Poliţiştii din Argeş au depistat, luna trecută, un argeşean care are permis de conducere pentru categoriile B, C şi E, obţinut în luna aprilie 2008, dar care nici măcar nu ştie să citească şi nu cunoaşte semnificaţia semnelor de circulaţie. (mediafax)

Daca avem primar in Bucuresti care nu se descurca cu almanahele de ce pana mea nu am lasa sa sofeze analfabetii? Discriminare frate! Adica ce iti trebuie sa ai 4 clase ca sa sofezi o masina? Uite cum se dau permise in tara, nu conteaza ca avem exemplul asta din Arges. Ma intreb cat a trebuit sa decarteze pentru categoriile B, C si E avand in vedere ca este analfabet. In mod normal lumea se lauda ca a luat permisul de categoria B cu 300E, daca am adauga inca 100E pe fiecare categorie superioara am aduna 300E+400E+500E=1200E.

Citește mai mult

RoBlogFest 2009 – Concluzia? (avem si poze)

Aglomeratie, fum, muzica… si niste premii…

roblogfest-2009-05

– Ne-a facut Neuronul „sa radem”. „Unele” glume au fost rasuflate, altele „nu”, dar pana a incalzit publicul a durat ceva. Primeaza glumele despre sex, laba (sex in 1, deci tot sex), cat de evil sunt femeile… E prim oara cand vad Neuronul performand, ultima oara l-am vazut la o cafea in Cacafeneaua Actorilor ca sa aranjam cu Alin detalii despre un flash mob. Acum mi-am format o parere despre genul de stand-up practicat de om. Misto de grase, laba virtuala pe scena, glume de autobaza frate. SLAB, FOARTE SLAB!

Hi-Q au cantat mult prea tare… nu pe bune, muzica era data prea tare! Nu-s fan, ma intreb de ce n-au cantat Parazitii. As fi preferat sa cante altcineva sau sa puna muzica de pe CD in p*la mea! Nu am chef sa aud aceleasi piese din 19toamna  remixate despre Andressa sau Zoso… sau alt a-lister. Macar au interactionat cu publicul de la egal la egal, ceea ce e cool… dar eu tot nu ii bag in blogroll!

Cabral a prezentat premiile. La obiect gagiul… probabil se grabea!

– Visurat: huiduit, la toate categoriile… pentru ca a castigat. Nu imi dau seama ce are omul asta atat de special! Sa fie ciocul? Sa fie ochelarii? Sa fie orare laptop-ul? Sa fie oare spam-ul? Din blogosfera Visurat –  cel mai antipatic „blogger” ever!

TsK a urcat pe scena cu colegii de la Adobe! Bine omuuuuuuuuuuu!

– La 1:00 eram printre cearceafuri (ale mele)…

Citește mai mult