Glorie mamaligii!

De ce mamaliga si nu lamaie? Totul vine de la forma semnului incepatorului. As tinde sa consider mamaliga un cerc iar lamaia un… altceva decat cerc. In mamaliga mea de prieteni se foloseste termenul de „mamaliga”. Eu cred ca este corect sa-i spunem asa… Asadar, sa incepem legenda cu cateva specificatii cu caracter legal, ca in … Citește mai mult

„De-atitea nopti aud plouind, Aud materia plingind…”

Dupa 3 ani si ceva de Drumul Taberei nu ma mai mira traficul de ploaie… e ceva normal… sexy… de iti vine sa-ti bagi… energizante pe gat ca sa fugi pana la munca, pe langa trolee si autobuze blocate in trafic, printre soferi nervosi, plangaciosi! Sa vorbeasca cineva cu Barbosu’ sa inchida robinetul la ploaie, … Citește mai mult

Senat, prost, soferi, lege, centura…

Depăşirea cu cel mult 20 km/h a vitezei maxime admise, folosirea telefoanelor fără dispozitiv hands-free, nesemnalizarea schimbării direcţiei de mers şi nepurtarea centurii de siguranţă, nu vor mai fi pedepsite decât cu avertisment scris, conform unei legi adoptate de Senatul României. (capital) Ma astia sunt intregi la minte? Conform modificatilor aduse de astia in senat … Citește mai mult

Analfabetii, carnetele, politistii si spaga…

abcdrive

Poliţiştii din Argeş au depistat, luna trecută, un argeşean care are permis de conducere pentru categoriile B, C şi E, obţinut în luna aprilie 2008, dar care nici măcar nu ştie să citească şi nu cunoaşte semnificaţia semnelor de circulaţie. (mediafax)

Daca avem primar in Bucuresti care nu se descurca cu almanahele de ce pana mea nu am lasa sa sofeze analfabetii? Discriminare frate! Adica ce iti trebuie sa ai 4 clase ca sa sofezi o masina? Uite cum se dau permise in tara, nu conteaza ca avem exemplul asta din Arges. Ma intreb cat a trebuit sa decarteze pentru categoriile B, C si E avand in vedere ca este analfabet. In mod normal lumea se lauda ca a luat permisul de categoria B cu 300E, daca am adauga inca 100E pe fiecare categorie superioara am aduna 300E+400E+500E=1200E.

Citește mai mult