Parcari

Centrul vechi 2011. Adie usor vantul si tu iti cauti un loc de parcare. Soarele apune incet, o lumina superba scalda cladirile gata sa cedeze gravitatiei, sa se aseze alene pe jos. Din spatele unei spoieli proaspete se aude caramida cum trozneste de nervi, cum vrea sa crape de atata lux si fitza. Din toate … Citește mai mult

Vine primavara… se aude in cartier!

Stiti povestea cu primavara si cu ghioceii? Primavara este momentul magic din an in care se topeste zapada, natura renaste si puteti simti in aer pofta de sex, chiar si celulele se divid mai repede. Totul se accelereaza si ies la suprafata cele ascunse de iarna, gen pamantul din spatele blocului plin de gunoiul aruncat … Citește mai mult

Se lucreaza in Bucurestiul Vechi! (s-au lovit la cap?)

Probabil ca da, s-au lovit la cap sau au cazut din pat… Sambata se lucra cu frenezie in Bucurestiul Vechi! Excavatoare, mini plug-uri, lopeti, pamant aruncat de colo-colo, am ramas uitandu-ma ca matza in calendar! Dupa o pauza considerabila s-au pus pe munca… Nu-i asa ca e misto cu terase si umbrelute pe strazile alea? … Citește mai mult

Oameni batrani, povesti interesante – Bucuresti WW2

Am prins in seara asta o discutie intre 2 pensionari.

bucuresti-ww2-under-heavy-bombing-03

Nu se cunosteau dar au inceput sa discute, probabil erau singuri, probabil se plictiseau, probabil asa fac toti pensionarii: intra in vorba cu tine chiar daca nu vrei. Subiectul discutiei a fost Bucurestiul, asa cum nu il stiti o mare parte din voi. Bucurestiul din perioada celui de-al 2-lea razboi mondial.

De ce ne-ar interesa? De ce am pleca urechea? Pentru ca este ceva interesant. De cand am jucat COD5 a inceput sa imi placa subiectul WW2. A fost un moment greu din istoria multor popoare fie ca au catigat, fie ca au pierdut. Micile detalii pe care le discutau mosii nu mi-au atras doar mie atentia, mai era 1 gigel cam de varsta mea care asculta si nu putea sa faca o fata indiferenta. Avioanele americane capturate de nemti, locurile pe care s-au prabusit, invazia rosie, speranta ca ne salveaza americanii (fu*ui in …) si imaginea pe care ti-o formezi in cap, imaginea unui Bucuresti al anilor 40, daramat si fumegand m-au facut sa caut imagini ale Bucurestiului din acea perioada.

Citește mai mult