Zilele Bucurestiului – Pe Arcul de Triumf

Am urcat si pe Arcul de Triumf.

As fi spus ca am ajunge sus foarte usor dar al dracului Arc e inalt (cu toate ca nu pare) si scarile alea blestemate parca nu se mai terminau.

Odata ajunsi pe Arcul de Triumf am avut o vedere destul de frumoasa (nu spectaculoasa) a Bucurestiului. Se vedea Manastirea Casin cu acoperisul ala verde infect, se vedea Casa Presei Libere, Televiziunea si cam tot ce era in jur.

Am facut fotografii… dar am ales numai cateva!

Citește mai mult

Zilele Bucurestiului – Expozitia Colectionarilor

Despre ce spuneam mai devreme, ar fi frumos sa avem cate o expozitie care sa scoata lumea din casa. Cu ocazia Zilelor Bucurestiului a fost Expozitia Colectionarilor. O multitudine de obiecte cu istorie, carti, portrete, bijuterii, mobila, aparate, aparate foto si asa mai departe. Le-am numi old junk dar unele chiar si asa de old … Citește mai mult

Zilele Bucurestiului – Centrul Vechi

Zilele Bucurerestiului – prea putin timp pentru a fotografia serios evenimentul.

In centrul vechi au fost organizate 2 scene, una in fata BNR-ului si Scena Rotunda. Am mai avut parte de targuri si expozitii ale colectionarillor, muzica si atmosfera interbelica readusa pe strazile prafuite de acest eveniment.

Nu ar fi frumos sa avem in fiecare weekend sau macar o data pe luna un eveniment (targ, expozitie) sa ne scoata din casa? Nu ar fi cool sa se opreasca circulatia pe undeva si sa ne plimbam cu iubitele de mana prin Bucuresti pe mijlocul bulevardului?

Foto in continuare:

Citește mai mult

Oamenii din metrou

In ultima vreme am „calatorit” mai des cu metroul. Acelasi metrou bucurestean dar cu trenuri noi, automate de cafea noi, automate cu pepsi, chips-uri, redbull si asa mai departe. Am observat LCD-uri suspendate de tavan si mai multa tehnologie in statiile vechi si murdarite de trecerea timpului. Pe peroane ii observi pe ei, concetatenii. Am … Citește mai mult