Fără venit dar platesti contribuţia la sănătate!

Pentru ca sanatatea a fost intotdeauna pusa pe ultimul loc, acum au inventat ceva nou: Persoanele fără venit trebuie să plătească lunar contribuţia la sănătate în valoare de 37 de lei, adică 5,5% din salariul minim pe economie, dacă nu au fost înregistrate la primărie ca beneficiare ale unor ajutoare sociale. Intrebarea mea este: O … Citește mai mult

Curvele si biserica

Legalizarea şi impozitarea prostituţiei ar trebui decisă numai împreună cu Biserica, susţine ministrul Finanţelor Publice, Gheorghe Ialomiţianu, care apreciază totodată că activităţile economice ale Bisericii nu vor fi impozitate, pentru că statul are obligaţia să susţină activităţile culturale. (mediafax) Foaie verde si-o lalea, facut-au praf din tara mea :)) Acum, un vis al bugetului este … Citește mai mult

Salutam austeritatea!

1 iulie 2010, data care o sa ne marcheze viata in Romania, de acum pana cand iesim din cacat (la pastele cailor).

Pesimismul fata de zile mai bune in Romania l-a generat perioada de 20 de ani in care s-au sedimentat si inca se mai sedimenteaza frustrari si conturi grase in buzunarele capeteniilor de trib, minciuni si dezamagiri. Acum nu ne ramane decat sa strangem din fese si cureaua!

O sa cautam vinovati, o sa aratam cu degetu dar tot o sa murim de foame. Toti am participat la asta prin simplul fapt ca nu am iesit sa-i cerem capul lui Motoc cand a dat cu mucii in fasole. De vina sunt cei care au aplicat legea, cei care au dat spagi, cei care au cheltuit banii publici si bugetele in interes personal, de vina sunt toate partidele si toti presedintii de dupa 89′! In defavorul unei economii solide s-au facut vile, s-au vandut fabrici si au pus borduri pe langa acele fantani arteziene, ceasuri si altele care nu isi aveau rostul. Stiu, sistemul suge dar o sa suga in continuare daca stam ca boii si ne uitam pe pereti!

Cati politicieni (sau rudele lor) au infundat parnaile cand au fost descoperiti cu furtisaguri? Cati? Banii au disparut magic, aproape toti si acum noi o sa ii punem la loc! Va amintiti de Monica Iacob Ridzi si de concertul din 2 mai 2009 platit integral de MediaPro? 125.000 s-au evaporat de la buget si pe numele lui Ridzi nu este deschis nici un dosar… Ne-au mintit ca ei au platit tot dar au uitat ca facturile erau doar pe MediaPro :)) Exemple mai sunt dar iar ma enervez si nu dorm bine la noapte!

Sa vedem ce vor face bancile/firmele in continuare ca sa atraga clienti! Reclame idioate ca „dansez pentru mine” nu vor mai avea efect pentru ca nu poti sa dansezi cu un morcov in cur… „Ia acum produsul x si primesti mancare timp de un an” EH? Ce zici?

Inca ceva: tot circul de pana acum este o foarte eficienta manipulare a pietei de consum „Romania”.

Citește mai mult