Fără venit dar platesti contribuţia la sănătate!

Pentru ca sanatatea a fost intotdeauna pusa pe ultimul loc, acum au inventat ceva nou: Persoanele fără venit trebuie să plătească lunar contribuţia la sănătate în valoare de 37 de lei, adică 5,5% din salariul minim pe economie, dacă nu au fost înregistrate la primărie ca beneficiare ale unor ajutoare sociale. Intrebarea mea este: O … Citește mai mult

WTF? Taxa pe fast food!

Ministerul Sănătăţi intenţionează să introducă o nouă taxă, după cea de viciu, şi anume taxa pe fast food, pentru susţinerea programelor naţionale de sănătate. „Intenţionăm introducerea unei taxe pe fast food, dulcuri, băuturi carbogazoase pentru susţinerea unor programe naţionale de sănătate”, a anunţat, marţi, într-o conferinţă de presă, ministrul Sănătăţii, Attila Cseke. (restul pe Mediafax) … Citește mai mult