Metrou, infrastructura, dezvoltare

Asta vine dupa ce zilele astea ma gandeam la metroul din Drumul Taberei :)). Nu pot sa nu ma abtin de la zambit ironic, ei spun ca vor incepe lucrarile in 2009 si ca in 5 ani termina prima parte pana la Universitate 2. Trebuie sa se intample ceva: unii de sus sa aiba nevoie de metrou acolo.

Infrastructura aceasta dupa ce o termina de pus pe picioare va ajuta la dezvoltarea orasului. Se vor putea muta intreprinderile la periferie fara sa isi faca probleme ca nu vor mai avea cum sa ajunga angajatii, aceasta va decongestiona extraordinar de mult traficul si va permite constructia ansamblelor rezidentiale, parcurilor, evident si a mall-urilor (ca la noi se poarta) in locul lor.

Citește mai mult

Primarie dulce primarie… vrem metrou!

Metrou

Sunt sigur ca domnul Videanu nu a multumit majoritatea cu putere de vot. A inceput proiecte si asta nu este un lucru rau. Pe langa proiectele incepute a venit cu borduri noi la fiecare 2 luni si un plan indraznet sa inceapa lucrarile la magistrala 5 de metrou Drumul Taberei – Universitate – Pantelimon. Stim cum merg lucrurile in general in Romania. Se fac licitiatii, firma care ofera cea mai mare spaga si lucreaza cel mai ieftin castiga fara nici cea mai mica problema. Metroul bucurestean sau hai sa zicem doar „metroul” ca in alte orase nu au bijuterii ale tehnicii din 1970, este depasit ca dotari, trafic, orice. Inghesuiala de nedescris la ore de varf, trenurile vin o data la 10 minute ca daca le pun mai des nu au cum sa le monitorizeze si poate se ciocnesc… si asa mai departe.

Citește mai mult