„De-atitea nopti aud plouind, Aud materia plingind…”

Dupa 3 ani si ceva de Drumul Taberei nu ma mai mira traficul de ploaie… e ceva normal… sexy… de iti vine sa-ti bagi… energizante pe gat ca sa fugi pana la munca, pe langa trolee si autobuze blocate in trafic, printre soferi nervosi, plangaciosi! Sa vorbeasca cineva cu Barbosu’ sa inchida robinetul la ploaie, … Citește mai mult

Metrou Drumul Taberei [stop] Au inceput [stop]

Se pare ca s-au apucat de treaba la metroul din Drumul Taberei… Saptamana trecuta am vazut niste locuri pe trotuar imprejmuite cu gard, pe care erau niste afise. Nu am citit afisele, am zis ca au de lucru aia de la Apa Nova sau aia de la gaze, sau alti trotuaro-gauritori-asfaltatori. Astazi sa vezi surpriza, … Citește mai mult

3G, e scump’npeleme!

Vodafone: cartela prepay, 4 Euro pe luna, abonanament: 4.16 Euro Orange: te costa 5 Euro Cosmote: ~4 Euro Vorbim de tarifele pentru trafic 250MB inclus in banu’ pe care il platesti. Parerea mea – nu exista pic de concurenta pe piata asta, unde numarul utilizatorilor de online mobil creste zilnic. 250MB erau ok cand nu … Citește mai mult

WordPress, faster! Un ghid de optimizare…

Pentru ca iLL invata de nevoie, uite ce l-a impins nevoia sa faca…

Nu am acordat de foarte multa atentie blogului asta, atentie din punct de vedere a timpului in care se incarca pagina, de cand vizitatoru’ da click, pana atunci cand termina de afisat si ultimul pixel. Ca mai pui o secunda si a iesit si de pe site… asta e alta poveste, vizitatorii mei “nu e fideli cauzei”, nu ca ar exista vreo cauza!

Mai departe, ghidul va rog:

Citește mai mult