Bushbaby

Stiti ce este animalultul din poza? Este un tarsier, un animalut nocturn cu ochi mari si obiceiuri dubioase care mai este numit si bushbaby…. Unul din ei chiar a aparut prin filme (in Madagascar) dar nu era vorba despre orice tarsier ci tarsierul pigmeu care traieste in Indonezia. Sunt mici, traiesc aproximativ 12 ani. 10-15 … Citește mai mult

Ai face ceva? Orice?

Incalzirea globala, vechea noastra prietena, isi face simtita prezenta din ce in ce mai puternic. Noi stam, ne uitam si ridicam neputiinciosi din umeri! Ce sa facem noi ca indivizi pentru urmasii nostri? Im momentul actual le lasam mostenire o planeta poluata, tot mai incomoda. Avem uragane pana si in Romania, seceta, inundatii… de toate, … Citește mai mult

Cum salvezi planeta?

Mai tineti minte ora aceea cand trebuia sa tineti lumina stinsa? Mai stiti de ce? „Aaaa! Imi amintesc de ce am stins lumina! Toata lumea a stins-o asa ca am zis sa o sting si eu!” Wrong! You Failed! Ora pamantului a fost o actiune de constientizare a populatiei ca ii sta in putere sa faca ceva.

In continuarea articolului veti gasi un filmulet. Urmariti cu atentie…

Citește mai mult

Vine vara, bine-mi pare, am aeru’n parcare, ecologia n-o sa ma omoare!

„Temperatura medie a anului 2008 va fi în perioada aprilie-septembrie peste mediile multianuale, a declarat ieri directorul Administraţiei Naţionale de Meteorologie, Ion Sandu, cu ocazia Zilei Mondiale a Meteorologiei.” (Anca Ardeleanu, Jurnalul National)

Ati citit bine? Aici este articolul care m-a bagat in sperieti. Mie unul imi este bine intr 15-20 grade, la 33 grade incep sa transpir si sa nu ma simt „top notch” iar la 40 de grade… *10 secunde de liniste* la 40 de grade nu stiu cum este! Ma gandeam ca anul trecut s-au cumparat toate aerele conditionate din tara, china, turcia, anul asta oamenii daca au fost gospodari, (ceea ce nu cred) ar trebui sa isi cumpere din vreme ca sa nu se pacaleasca ca anul trecut. Hai sa divagam!

Citește mai mult