Ne place munca, dar ştim să ne ferim de ea

Românii au cel mai încărcat program de lucru săptămânal, cu două ore mai mult decât media europeană, însă pierd vremea pe internet. Pentru români, o zi petrecută la birou fără messenger şi pauze de ţigară pare să fie la fel de încântătoare ca o porţie dublă de spanac rece. Poftim de citeste! Un articol EVZ … Citește mai mult

Job, Photowalk, pe Motoare

Cu greu incepi saptamana! Cele mai imputite zile din saptamana (din punct de vedere al timpului petrecut la munca) sunt luni si vineri. Luni este naspa pentru ca este prima zi din saptamana, vineri – ati ghicit deja – este naspa pentru ca este ultima zi din saptamana. Astazi dupa ce sambata si duminica am … Citește mai mult

Sambata lu Photowalk

Azi este sambata. Acum sunt la munca si reinstalez pe HP-ul ce infernal. Are toate componentele schimbate, singurele care nu au fost schimbate sunt carcasa si cateva suruburi (asta ca sa pastram serial number-ul). Eu cred ca server-ul asta este posedat de … o entitate. Este imposibil ca dupa ce schimbi toate componentele sa faca … Citește mai mult

Job, joi.

V-ati intrebat vreodata: „azi de ce am venit la munca?” Eu azi da, nu ca mi-ar fi placut sa stau acasa si sa-i dau in cap lu’ mutu. A inceput sa fie monoton, mai rupem monotonia cu cate-o gluma de autobaza, profesional vorbind stagnam. Nimic nou sub soare, nimic interesant, same’ol stuff, over and over … Citește mai mult