The return of Petunia

Ok, pentru inceput voi raspunde intrebarii: Cine dracu e Petunia asta? Ei bine, Petunia este bicicleta mea, botezata la misto dupa personajul cu acelasi nume din Happy Tree Friends. Biografia lu’ Petunia, ne invata despre aceasta ca este un sconcs albastru, prietenoasa. Petunia este a 2-a bicicleta de pe care nu am cazut pana acum, … Citește mai mult

Legislatie privitoare la biciclete si biciclisti

Informativ, pentru toti pedalacii care si-au luat clanxoane, carne si au fost sicanati de soferii „sorici gros”, mai jos este legislatia privitoare la pedalaci si biciclete.

Chestiile majore de care ar trebui sa se ia seama din  punctul meu de vedere:
– Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
– Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;
Pistele de biciclisti din Bucuresti sunt facute in gluma, pe trotuare (care si asa sunt foarte inguste), pietonii sunt stresati de biciclisti si viceversa. Cand vom avea piste decente pentru biciclisti?

Mai jos este regulamentul:

Citește mai mult