Slackware 13 & Kde 4.2.4 – nefericita combinatie!

Mare mi-a fost dezamagirea cand am zis la consola „startx”! A pornit Kde, maximum eyecandy dar astia care au facut slackware au deviat enorm de mult de la politica lor conservatoare (adica aia in care lasa produsele software sa se coaca bine, sa fie stabile, sa fie testate si rastestate, etc) si au bagat fortat … Citește mai mult

Slackware 13

„Unlucky thirteen” sau un alt release stabil al distributiei Slackware? We are sure you’ll agree that the improvements made in this release more than warrant the major version  bump up from the 12.x series. We’ve done our best to bring the latest technology to Slackware while still maintaining the stability and security that you have … Citește mai mult

Think fast! Server upgrade sau un script in cron?

200022157-001

Nu as sta pe ganduri prea mult pana sa raspund „cron & S.M.A.R.T”.

Vechiul „server” caruia i-a crapat hard disk-ul acum 7 zile are acum un hard disk nou, ventilatoare curate si l-am lasat fara praful strans in el de aproape 2 ani de mers non stop ca server. Daca stau sa fac niste calcule si un hard disk tine cam 4 ani, inca nu am verificat daca este RIP hdd-ul – trebuie sa ii sterg partitiile vechi si sa fac un ntfs, sa-l umplu de date si sa-l las la teste – chiar este mai rentabil sa schimbi doar hard disk-ul, asta daca pe serverul lui peste prajit nu tii site-uri sau servicii de la care ai pretentii financiare…

Revenind la serverul care a crapat, l-am mutat de pe masina virtuala pe masina fizica. E nice sa imi pot opri workstation-ul noaptea!

Citește mai mult