Surprize: Nastase, Basescu, Morar, Becali

1. Nastase: Povestea lui Becali vine într-un moment în care presa vorbea despre averea lui Băsescu [link] 2. Năstase: Morar a redeschis dosarul Zambaccian de ziua lui Băsescu [link] 3. Cazul Gigi Becali, dezbătut de Comisia de Abuzuri din Senat [link] Pe langa astea 3 stiri de pe Mediafax mai sunt si normalele aruncari lungime … Citește mai mult

Concertul AC/DC – Tzapaaa 2009

Promoters in Bucharest, Romania have been falsely advertising AC/DC as the headliner for their 2 day Bucharest Rock Arena festival happening on May 30 and 31, 2009. Nu am inteles miscarea celor care au dat apa la moara (teapa) ca avem in festivalul lui peste prajit pe cei de la AC/DC. Cineva trebuia sa vorbeasca … Citește mai mult

Bucharest Rock Arena se amana/anuleaza

🙁 Un fel de teapa? Avem sanse sa concerteze Ac/Dc intr-un eveniment dedicat lor? Evenimentul a disparut de pe programul de pe site-ul lor oficial… Adica no Ac/Dc in Romania? Bucharest Rock Arena se amana pana la o data care se va comunica ulterior Cumparatorii care doresc recuperarea contravalorii biletelor achizitionate sunt rugati sa returneze … Citește mai mult

Cat esti de roman?

Sunt 37% român.Testul zice aşa: Ai tras un pic de răspunsuri pentru că nu vrei să ieşi ăl mai român dintre români. Ţi-e ruşine cu naţionalitatea ta. Speri să ai o slujbă de intelectual în altă ţară, dar te-ai duce şi la cules de portocale numai ca să scapi. Nu-ţi place când alţii flegmează pe … Citește mai mult

Oameni batrani, povesti interesante – Bucuresti WW2

Am prins in seara asta o discutie intre 2 pensionari.

bucuresti-ww2-under-heavy-bombing-03

Nu se cunosteau dar au inceput sa discute, probabil erau singuri, probabil se plictiseau, probabil asa fac toti pensionarii: intra in vorba cu tine chiar daca nu vrei. Subiectul discutiei a fost Bucurestiul, asa cum nu il stiti o mare parte din voi. Bucurestiul din perioada celui de-al 2-lea razboi mondial.

De ce ne-ar interesa? De ce am pleca urechea? Pentru ca este ceva interesant. De cand am jucat COD5 a inceput sa imi placa subiectul WW2. A fost un moment greu din istoria multor popoare fie ca au catigat, fie ca au pierdut. Micile detalii pe care le discutau mosii nu mi-au atras doar mie atentia, mai era 1 gigel cam de varsta mea care asculta si nu putea sa faca o fata indiferenta. Avioanele americane capturate de nemti, locurile pe care s-au prabusit, invazia rosie, speranta ca ne salveaza americanii (fu*ui in …) si imaginea pe care ti-o formezi in cap, imaginea unui Bucuresti al anilor 40, daramat si fumegand m-au facut sa caut imagini ale Bucurestiului din acea perioada.

Citește mai mult