Teroarea alba

Belesc ochii in Facebook. Este 11 seara, Pi Em. Mashka zace tolanita undeva langa mine, deschide ochii nepasatoare si casca… Casc si eu ca-i contagios, ma scarpin in ureche si-mi verific degetul. E ok! In casa e cald, e bine! De afara se aud zgomote de sezon. Un harnic isi da zapada de pe masina, … Citește mai mult

Vine primavara… se aude in cartier!

Stiti povestea cu primavara si cu ghioceii? Primavara este momentul magic din an in care se topeste zapada, natura renaste si puteti simti in aer pofta de sex, chiar si celulele se divid mai repede. Totul se accelereaza si ies la suprafata cele ascunse de iarna, gen pamantul din spatele blocului plin de gunoiul aruncat … Citește mai mult

Iarna metamorfozeaza

1. Primarul sectorului 1, Andrei Chiliman, despre soferii cu cauciucuri de vara, scosi ca vinovati pentru neinceperea procesului de deszapezire: „Dă-i în Paştele mă-sii de nesimţiţi! Ar trebui împuşcaţi!” „Dă-i în mă-sa de nesimţiţi! Ar trebui împuşcaţi! Împuşcaţi, împuşcaţi, împuşcaţi!”. 2. Sarea se transforma in material antiderapant 3. Oprescu e bun doar la dat cu … Citește mai mult

Photowalk la munte

snow-mountain

In primul rand nu am mai scos aparatul foto la plimbari de ceva vreme (nu se pune plimbarea de prima ninsoare, ca nu am facut ce vroiam), in al doilea rand nu am mai fost la munte de prin 2008, iar atunci am mers la o plimbare cu masina prin zona aia. Nu a fost „la munte”. In al 3-lea rand… nu am fost cu trenul!

Pentru o iesire din Bucuresti, la aer curat, am ales sa facem un Photowalk #11 la munte. Ne adunam sambata pe 17, la 7 dimineata in Gara de Nord si luam acceleratul. 2 – 3 ore pe tren, program de voie, fara griji, fara probleme.

Citește mai mult