Aproape un deceniu… 3 sferturi…

Dupa 7 ani si 8 luni (de aici am facut calculul cu 3 sferturi de deceniu) a sosit momentul sa spun la revedere locului actual de munca si sa imbratisez o alta companie, un alt ritm de munca si evident o alta mentalitate. Multumesc colegilor ca m-au suportat, prietenilor si familiei. Sunt sigur ca provocarile ce … Citește mai mult

Ipocrizie si ipocriti

„Calitatea” care am ajuns sa o urasc cel mai mult, sinonima cu: duplicitate, falsitate, fatarnicie, minciuna, perfidie, prefacatorie, viclenie… Din pacate in momentele in care iti dai seama sau incepi sa legi niste fapte, ipocritul nu mai are sanse sa-si recastige increderea. Am capatat experienta pe acest plan, in detectarea refularilor ipocrite iar de cele … Citește mai mult

De job si cariera

De ce se mira oamenii de preferinta de a evita dezvaluirea locului unde urmeaza sa lucrezi dupa ce iti dai demisia (sau acordul partilor)? Daca majoritatea nu spun, de ce la urmatorul este aceeasi reactie? Hai ma nici tu nu zici? Dar de ce nu zici? Este bine, parerea mea, sa nu trimbitezi unde pleci … Citește mai mult

Glorie mielului, ocrotitorul autobazistilor penticostali

Stiti foarte bine parerea mea despre presa din Romania. Romanii nu fac presa ci presa ii face pe romani. Ii face prosti, ca-s creduli, ii face vesnic ignoranti la adevaratele probleme. Majoritatea inca sunt mintiti cu televizorul si isi pierd neuronii prin mrejele tabloidelor de 2 bani. Tabloidele, infidele Mielului Sfant, de scandal si-au gasit … Citește mai mult