Metrou, infrastructura, dezvoltare

Asta vine dupa ce zilele astea ma gandeam la metroul din Drumul Taberei :)). Nu pot sa nu ma abtin de la zambit ironic, ei spun ca vor incepe lucrarile in 2009 si ca in 5 ani termina prima parte pana la Universitate 2. Trebuie sa se intample ceva: unii de sus sa aiba nevoie de metrou acolo.

Infrastructura aceasta dupa ce o termina de pus pe picioare va ajuta la dezvoltarea orasului. Se vor putea muta intreprinderile la periferie fara sa isi faca probleme ca nu vor mai avea cum sa ajunga angajatii, aceasta va decongestiona extraordinar de mult traficul si va permite constructia ansamblelor rezidentiale, parcurilor, evident si a mall-urilor (ca la noi se poarta) in locul lor.

Citește mai mult

Metrou Electoral

Mai tineti minte stirea cu Metrou in Drumul Taberei? Ministerul Transporturilor a lansat ieri 3 noiembrie 2008 anunţul de licitaţie pentru proiectarea şi execuţia tronsonului de metrou Drumul Taberei – Universitate de pe Magistrala 5. Ofertele pot fi depuse până pe 25 noiembrie. Lucrările, care vor dura mai bine de trei ani şi jumătate, vor … Citește mai mult

Putina ploaie, putin voodoo!

Putina ploaie nu strica! Nu strica daca esti in camp… unde nu sunt sosele, nu sunt soferi, nu sunt automobile, politisti, semafoare, pietoni si smecheri. Pe camp o ploaie face bine recoltei (chiar daca agricultura este la pamant) dar in oras este cel mai prost lucru care se poate intampla intr-o dimineata de luni. Aventurile … Citește mai mult