IKEA functioneaza!

Am fost saptamanile trecute la IKEA sa imi cumpar niste mobila. O comoda nu o aveau expusa si nu o ridicai din randul X sectiunea Y. Te duceai frumos si faceai precomanda, plateai si ti-o aducea un nene din depozit. Nu a fost sa fie! Dupa cele 8 minute care trebuia sa le astept am … Citește mai mult

Influenta parintilor

Am vrut sa sciu un comentariu aici, dar a devenit un post…

Nu mananca rahat, are dreptate. Pana la o varsta suntem ghidati de parinti, dar de la un moment trebuie sa iei tu taurul de coarne, sa infrunti viata cu tot ce are de oferit. Bune sau rele le vei rezolva pe rand in propriul tau stil. Cu un pic de discernamant vei ajunge ok, asta daca rumegi deciziile inainte de a le da urmare.

Faptul ca parintii vor sa te ghideze nu este un lucru rau dar iti poate afecta viata (daca in rau sau bine depinde de relatia dintre tine si ei). Eu mai am un pic si ma mut la casa mea. Dabia astept sa ma mut, dar pe toata perioada asta au incercat sa se impuna fie cu sfaturi despre ce mobila am nevoie, fie cu sfaturi cu ce faianta ar arata ok… si asa mai departe. Am simtit pe pielea mea ce inseamna sa te controleze parintii, poate cateodata prea subtil ca sa iti dai seama, dar pana la urma iLL’s Crib a iesit cum am vrut EU ca doar EU o sa platesc 15 ani rata aia imputita, EU voi locui acolo, deci a fost alegerea MEA ce gresie, ce faianta, ce parchet, ce mobila… Ramai prost atunci cand realizezi toate subtilitatile!

Citește mai mult

S-a spart teava acasa! Mare ghinion sau mare noroc?

Din ciclul „asta trebuie s-o zic pe blog”! Azi am fost acasa sa-mi mai duc niste vopsea si-un boloboc si sa vad ce mai este de facut. In drum, chiar la intrarea in bloc recunosc o persoana, o chelie, un nas – toate inconfundabile. Era taicamiu! In gandu meu, poate a venit ala cu dulapurile … Citește mai mult